JINÁ ZÁKOUTÍ
První Vám v této kapitole představuji objekt, který je tak trochu výjimka. není klasickou ,,novostavbou“ ale v historickém kontextu hradů a zámků vlastně je. Hrad Hněvín s okolím je má nejoblíbenější lokalita v Mostě, od dětských let. Nebylo by město, aby nebyl v jeho okolí nějaký vrch, kopec a na něm hrad z doby středověké. Ne tak u nás v Mostě.
Jednou z výrazných dominant Mostu, která je vidět již z dálky, je jistě hrad Hněvín. Jsou známy obě podoby Hněvína, ale ta původní je pouze na vedutách z doby 17. století a moc jich není. Na původním zámku byl vězněn alchymista E. Kelley, který kdysi v bolestech prý město proklel ať zhyne.. (obr.1)
K původnímu hradu posléze zámku: (obr.2) Původní první (dřevěný?) hrad byl postaven na ještě nezalesněném vrchu. Hrad měl za úkol hlídat okolí pod vrchem s rozhledem do širokého dalekého okolí, kde hlídal stezky a cesty pod ním i klikatící se řeku Bílinu. Obranyschopnost Hněvína zajišťovala poměrně strmá skála, na níž byl vybudován. Ze západu byl vrch obklopen Komořanským jezerem, na jeho vrcholu hrad chránil hluboký příkop. První písemná zpráva o hradu na Zámecké hoře (alias něm. Schlosberg) s názvem ,,Zemská hlídka“ (později Landeswarte) je již z roku 1207!!! kdy majitel vsi Hrabišic Kojata (první majitel Mostu) věnoval vinný desátek z trhu v Mostě oseckému klášteru. Mostecký kamenný gotický hrad byl vybudován již za krále Václava I. v l. 1237 až 1248, v době, kdy došlo k přemístění hradské správy z Bíliny do Mostu. Jeho podoba je na vedutě Willenberka z roku 1602. Stál zde zkrátka ,,odnepaměti“ již od zrodu první osady, ze které se stane později královské město Most. Jeho osud se naplnil po třicetileté válce, kdy se mostečtí domnívali, že přitahuje nepřátelské hordy, poslali králi žádost o jeho zboření. Třicetiletá válka a Švédi město velmi zruinovali: po jejím skončení zde bylo jen 36 obydlených domů a 183 spálenišť. K roku 1651 bylo napočteno v Mostě pouze 407 obyvatel! Král jim vyhověl a roku 1653 byl hrad zbořen, rozebrán a jeho stavební materiál byl použit na dláždění města a podhradí, část na stavbu nového kláštera kapucínů na Jezerním předměstí, který pochází právě z této doby.Poté Zámecká hora 200 let byla bez hradu a okolí zarostlo, zpustlo. Pak se rozhodlo , že se Zámecká hora (Schlosberg) oživí. (obr. 3)
Replika hradu:
Po dalších 200 let Zámecká hora pustne. Málo se dnes ví, je zde nejdříve postavena dřevěná rozhledna, desetinásobná zmenšenina Eiffelovky věže. Tu však potkal jepičí život, neboť pouze za rok po její výstavbě ji celou strhla vichřice. Pak se teprve rozhodne vystavit rozhlednu kamennou. Vzniká zde spolek alpských turistů a ti chtějí v rámci turistické tradice a procházek zde mít alespoň výletní restauraci. Dokládají tuto tradici štítky na turistické hole tzv. ,,špacírky“ (turistické známky na hole Most). Začaly se postupně budovat a proklesťovat staré cesty a podle starých pohlednic a fotografií se sem mohlo i ,,koňmo“ i s kočárem. ( viz: Proměny Zámecké hory a hradu Hněvína) Vzniká zde nejprve ,,osvěžovna“ Postupně díky rozvíjejícímu se alpinismu a turismu se sbírkou ,, Přátel Zámecké hory“ se nashromáždí finanční prostředky nejdříve pouze na rozhlednu. Přelom 19. století se zrodí nápad znovu oživit tuto horu a vystavět restauraci v hradním stylu a postupně ostatní budovy a hradby na původních kamenných základech. Znovuoživení hory po 200 letech datujeme od roku 1906. (obr. 4, 5) Jeho podoba není stejná jako původní, je to pseudohrad. Hrad Hněvín, má zvláštní spojitost s městem Most nejen kvůli své poloze na vrchu. I on je totiž postaven podruhé, jako město Most, byť na rozdíl od Mostu, byl postaven na stejném místě na hradišti Zámecké hory. Po druhé sv. válce se na hrad moc s údržbou nemyslelo, stavěly se hlavně byty. A trochu se na Hněvíně začal projevovat ,,zub času.“ Ještě byla snaha nalákat veřejnost na hrad tím, že v roce 1970 je zřízeno v jedné z hlásek planetárium Dr. Bečváře. obr. 6 Po rozhodnutí o zániku Mostu se veškeré investice dávali do vybudování města nového a hrad zůstal upozaděn. Až v roce 2000 se dočkal nákladné investice do rekonstrukce a díky ní se začíná opět Hněvín stávat navštěvovaným místem i novodobé tradici Dne Edwarda Kelleyho, díky kterému měly lidé důvod sem zajít a ,,pobejt“ (obr. 7,8,9,10)
Víte, že Hrad Hněvín má tři prvenství:
1. Je nejstarší budova (nesakrálního původu) z nového Mostu byl znovu postaven 1900 - 05
2. Hněvín je vlastně nejmladší hrad v Česku
3. Rozhledna na Hněvíně je postavena podruhé roku 1898 – navýšena o 5 metrů roku 1900 (1. rozhledna: postavil ji tesařský mistr Johann Franz, který zhotovil napodobeninu Eiffelovy věže, což byl desetkrát zmenšený pařížský originál. Mostecká rozhledna byla dřevěná, výška dosahovala 25 metrů a měla tři patra. Slavnostní otevření se konalo 13. 10. 1889. V lednu 1890 ji strhl mohutný vítr a úplně zničil. Tato křehká rozhledna měla v porovnání s jinými rozhlednami jepičí život. Poznámka: - vyrobila jsem model z krbových zápalek, podle jediné fotografie ze sbírky starých pohlednic Jaroslava Hrona. (viz: Proměny Zámecké hory a hradu Hněvína)
Tradice nového milénia v Mostě. Den Magistra Kelleyho poprvé- 28. června 2003. (obr. 11).
Tato nová tradice vznikla za starostování primátora města Mostu Vladimíra Bártla po celkové rekonstrukci hradu Hněvína, pro jeho znovuoživení. Postavu alchymisty, mága a podivína Kelleyho „oprášila“ mostecká radnice roku 2001, snad ve snaze dát obyvatelům ,,příliš mladého moderního“ města trochu pocitu historické sounáležitosti. A tak byla založena novodobá tradice Den Magistra Kelleyho. Vybrala si k tomu postavu vskutku nevšední, navíc osobnost, která město Most spíš nenáviděla než milovala, jak praví historické prameny, magistr Edward Kelley, alchymista císaře Rudolfa II., pobýval několik let na Hněvíně coby vězeň a na něm také, zraněn novým pokusem o útěk, zemřel. Nejznámější vězeň mosteckého hradu Hněvín má na nádvoří svou pískovcovou sochu. Byla sem umístěna po velké rekonstrukci hradu. Ve čtvrtek 22. května 2003 byla vztyčena a slavnostně odhalena 28. června 2003 kamenná podoba hradního vězně císaře Rudolfa magistra Edwarda Kelleyho.
Nová tradice DEN MAGISTRA KELLEYHO na hradě Hněvíně 1. ročník byl dva dny. Zajímavého vězně hradu Hněvína budou připomínat oslavy, naplánované na víkend 22. a 23. června v Mostě. Den magistra Edwarda Kellyho se uskuteční přímo na hradě a v programu najdete historické šermíře, trhovce, divadelní představení. Nádvoří hněvína se na dva dny promění v Prahu císaře Rudolfa II. Alchymista Edward Kelly žil na hradě Hněvín na konci 16. století coby vězeň císaře Rudolfa II., kterému se znelíbil po souboji s jeho dvořanem. Nejprve byl vězněn na hradě Křivoklát a když uprchl a poranil si nohu tak, že o ni přišel, byl převezen do Mostu, kam ho doprovázela jeho žena, původem Mostečanka Johana. I z Hněvína se Kelly, uvězněný spolu s dalším alchymistou Řekem Markem Mamugny, pokusil utéct. Opět marně, protože se zřítil do hradního příkopu a zlomil si i druhou nohu. Přesto měl jeho čin úspěch a císař mu udělil milost a dokonce vrátil majetek. Kelly zůstal na hradě v Mostě, kde si ve věku 42 let, v roce 1597 sám vzal život. Od té doby se traduje, že hrad a město je prokleté. Kletby se nakonec naplnily - hrad byl za padesát let zbořen a ve 20. století zmizelo z povrchu i město.
Program oslav:
sobota 22. června
14,00 - 18,00 hodin - historičtí stánkaři v dobových kostýmech, ukázky dobových tanců, pouliční pimprlové divadlo Ivy Zajáčkové, ukázky historického šermu - Skupina Mikuláše Dačického z Heslova, ukázky dobové hudby - Valdštejnská kapela a Pážata
16,00 - 17,00 hodin - Hraní o Karkulkce aneb "Pohádka z bedny ", hrají členové Divadla Rozmanitostí v Mostě
21,00 hodin - Candide aneb Optimismus - Divadelní představení činohry Městského divadla v Mostě
neděle 23. června
14,00 - 18,00 hodin - historičtí stánkaři v dobových kostýmech, ukázky dobových tanců, pouliční pimprlové divadlo, ukázky historického šermu a dobové hudby
16,00 - 18,00 hodin - kouzelnické show pro děti
18,00 - 19,30 hodin - POZOR na náměstí města Mostu - hudební vystoupení skupiny Miniband a Vladimíra Hrona
Odsouzení alchymisty císaře Rudolfa II, magistra Edwarda Kelleyho, odvoz do vězení na hrad Hněvín
21,00 - 22,30 hodin - OPĚT na hradě - divadelní představení Císařův vězeň, vystoupení mágů a kouzelníků a předání ceny "Loutka Magistra Edwarda Kelleyho"
Zdroj: publikováno: e-region.cz 19.6.2002, autor: K. Táborská
Den Magistra Kelleho roku 2015 již po čtrnácté, a jistě ne naposledy. (obr. 12)
Tisíce lidí v sobotu zavítaly na hrad Hněvín v Mostě. Mostečané si tohoto slavného alchymistu, který byl na mosteckém hradě vězněn, připomínají slavnostmi už čtrnáctým rokem. Úspěch oslav, který mají v posledních letech, ale nebyl zpočátku jednoznačný. „Je to dlouhých čtrnáct let od první myšlenky, že by se na Hněvíně, když k němu Kelley patřil, mohly pořádat tyto slavnosti," připomněla náměstkyně primátora Mostu Hana Jeníčková. „Je pravda, že první ročník přijímali všichni ne zrovna nejlépe," zavzpomínala Jeníčková. Proč? „Říkali, že Kelley má poměrně neblahou pověst," dodala náměstkyně. Je ale pravdou, že slavný alchymista se zapsal do historie českého království a jeho konec na hradě Hněvíně patří k městu Most. Je už legendou, že jeho údajné prokletí města, aby zmizelo z povrchu zemského, se o několik století později skutečně vyplnilo.
zdroj: DENÍK Oldřich Hájek
ZAHRAŽANSKÁ ČTVRŤ ulice Československé armády.
Zde vám představuji nejstarší zástavbu čtvrti v novém Mostě , kde výstavba některých budov sahá až na přelom 19. a 20. století. Zde jsou budovy významného charakteru. První z trojlístku je bývalé německé gymnázium, na úpatí vrchu Hněvína, při bývalé Žatecké ulici (dnes ČSA) bylo postaveno v roce 1913, dnes je v něm Oblastní muzeum Mostu (obr. 13). Druhá z nich je také škola původně České reálné gymnásium z roku 1927, dnes se nazývá Podkrušnohorské gymnázium Most (obr. 14) a třetí jsou mostecká kasárna z roku 1908, které sousedí s gymnáziem. Část budov jsou kulturní památka. (obr. 15) (kasárny v Mostě). Je málo v Mostě starších zákoutí a tyto tři budovy na takovém stojí. Jsou obklopeny zelení krásných vzrostlých stromů a alejí.