Proměny Zámecké hory a hradu Hněvína
Znovuoživování Zámecké Hory po zbourání původního gotického hradu Hněvína
Zámecká hora neboli Hněvín po zboření hradu zpustla a polovina 19. století ji zastihla v rozvalinách bývalého hradu, špatně přístupnou a neudržovanou. Zásluhou radního města Antonína Zeina docházelo postupně k zalesňování okolo cest až k vrcholu hory, která se tak stala opět místem živého zájmu Mosteckých. Rozvíjející se turismus si postupně vyžádal opravu přístupových cest, byla obnovena jezdecká cesta a mostecká rada rozhodla, postavit na úpatí hory výletní restauraci. Byl zde postavena restaurace v podobě horské boudy švýcarském stylu, který původně stával u zámku Jezeří a na Hněvín přesunut, znovu postaven. První restaurace byla slavnostně otevřena byla roku 1859.
TŘI PODOBY ROZHLEDNY NA HNĚVÍNĚ BĚHEM 120 LET
Nejstarší pokus oživit Hněvín vyhlídkovou stavbou se datuje do roku 1879. Měla stát v sousedství restaurace stát dvacet metrů vysoká rozhledna, jejíž náklady byly odhadnuty na 642 zlatých. Bohužel tolik peněz se v městské pokladě nenašlo. Podporovatelé výstavby proto přišli s návrhem použít prostředky z fondu určeného původně na obecní koupaliště, ale při hlasování v městské radě neuspěli. Myšlenka pak na řadu let upadla do zapomnění. Při letní lidové slavnosti v roce 1889 pořádané na různých místech v okolí Mostu, předváděl Německý vlastivědný spolek Egerlander Gmoin zmenšenou volnou kopii Eiffelovy věže, slavného symbolu světové pařížské výstavy konané v témže roce. O atrakci byl velký zájem a město se proto rozhodlo, že dřevěnou, dvacet pět metrů vysokou konstrukci odkoupí a využije ji jako rozhlednu na Zámecké hoře. Postavena byla tesařským mistrem Johannem Franzem. Zhotovil 25 m vysokou dřevěnou napodobeninu Eiffelovy věže, která byla slavnostně otevřena v neděli 13. října roku 1889. Slavnostnímu aktu otevření předcházelo noční nasvícení věže a dar členů místního horského spolku v podobě výhledového panoramatu. Obyvatelé města i lidé z okolí neřekli rozhledně jinak než mostecká Eiffelovka. Dlouho se z ní však netěšili. Strhla ji silná vichřice už v lednu 1890. Měla jepičí život. Jedinou vydanou pohlednici s touto rozhlednou má sběratel pohlednic pan Hron z Mostu.
Roku 1896 vzniká Spolek přátel Zámecké hory a má jediný cíl - vybudovat na Hněvíně kopii hradu, který zanikl rozebráním po 30. leté válce v roce 1653. Postupně bylo odkryto zdivo bývalých hradeb, základy a podezdívka válcové věže, bývalé nádvoří. Byly zvažovány různé návrhy, jakým způsobem obnovit bývalou podobu hradu. Stavební sloh plně odpovídal romantickému cítění konce 19. století a vypovídá o snaze místních patriotů přiblížit dalšímu pokolení historii dnešního Hněvína. Peníze se dařilo získávat jen pomalu, a tak byla v roce 1898 zahájena alespoň stavba cihlové rozhledny. Rozhledna s vyhlídkou ve výšce 21 m byla poprvé zpřístupněna na začátku srpna roku 1900. Celých pět let osamoceně kralovala vrcholu Hněvína. Podařilo shromáždit dostatek financí, aby mohl být realizován hlavní záměr - dostavba honosné hradní restaurace podle plánu mosteckého stavitele Adolfa Schwarzera. Rozhledna prošla rekonstrukcí, při níž byl původní hladký tvar věže změněn. Bylo sejmuto zastřešení vyhlídkové věže a přidán krytý dřevěného vyhlídkový ochoz. Rozhledna byla v roce 1905 tak zvýšena na současných 34 metrů a také se stylově přiblížila budované nové restauraci..
rozhledna (zleva):
model ze špejlí © Marcela Čermáková
1889
1898-1905
1906-1912
© Marcela Čermáková