Výstavba Mostu 1938 - 1961
MENŠÍ REFERÁT K VÁLEČNÝM ROKŮM V MOSTĚ 1938 – 1945 (obr.1)
Proč se o této smutné kapitole zmiňuji? Protože patří také k historii města Mostu. Po záboru pohraničí v roce 1938 bylo během 2. sv. války bylo postupně na Mostecku bylo zřízeno 68 věznic a 26 táborů pro totálně nasazené a ti se museli podílet na výstavbě v Mostě a okolí, nemohly být zvládnuty s místním obyvatelstvem a situace byla řešena vybudováním již zmíněnými tábory a lágry. Byli sem posíláni na práci, jak totálně nasazení, vězni, nejvíce táborů bylo okolo Záluží u Mostu. K průmyslové výstavbě Mostu patří také závod na výrobu benzínu v Záluží u Mostu STW AG (obr.2) výstavba od 1938 - 1943 se zmiňuji zde. Mimo této průmyslové výstavby bylo postaveno za protektorátu a Sudetské župy nové sídliště, řadové domky vedoucí podél později vybudované silnice směrem do Souše. Domky stále stojí a slouží jako byty dodnes. Nepovedlo se mi za skoro dva roky tvorby a přípravy webovek vyhledat jediný snímek, těchto řadových domků z doby jejich výstavby před 60 a více lety, ani v rodinných albech po otci, jelikož jsem naproti nim bydlela od narození v roce 1963. Je to má rodná čtvrť znám ji dokonale a něco jsem se okolo těchto řadovek a věžáku v 70. letech nachodila cestou do základní školy. V pozdější době je k nim přistavěn jediný čtrnáctipatrový panelový věžový dům v této čtvrti (na obr.8).
PRVNÍ DVOULETÝ POVÁLEČNÝ BUDOVATELSKÝ PLÁN VÝSTAVBY (obr.2)
V průběhu války bylo poškozeno během náletů v Mostě 1624 domů,, z toho bylo úplně zničeno 160. Hned po skončení války je zahájena rychlá obnova podniků, aby pomohli celému poválečnému národnímu hospodářství mnoho dalších let. Jako celé Československo se po kapitulaci Německa od května 1945 Most soustředí také na odsun původního německého obyvatelstva. Roku 1946 byl vyhlášen dvouletý státní plán obnovy hospodářství a výstavby bytů. Rok 1947 zmíněn v kapitole ,,osvobození 1945". V poválečném nadšení vznikají první stavby mládeže a začínají se stavět již zmíněné nové byty .
DEN HORNÍKŮ OD ZÁŘÍ 1949 DODNES
Bylo by nefér abych se o této nové poválečné tradici nezmínila když jsme hornické město I když událost nesouvisí s tématem této kapitoly a tou je výstavba v Mostě. Lidé se v poválečném nadšení chtějí také pobavit a roku 1949 – je uzákoněn a v Praze a koná se tamtéž poprvé oslava práce horníků. Vzniká k 700 výročí horního práva. Nově vzniklý státní svátek DEN HORNÍKŮ se v Mostě koná s kulturním programem pro horníky a jejich rodinné příslušníky vždy v září od roku 1950. Já si pamatuji s otcem oslavy na I. náměstí a část ve starém REPRE, později na Hněvíně a také na amfiteátru Ressl, po jeho brzkém zániku opět v těchto letech na hradě Hněvíně viz foto. Z pozdějších let to bylo také po zániku starého města Mostu v novém například na Benediktu , v novém REPRE a okolí ,,plechového náměstí“, v Čepirohách v sále hospody "Na Hrabáku" a na ,,place“ v sousedství hospody a v novém miléniu se přesunula oslava Dne horníků po vybudování hipodromu do jeho areálu.
NOVÁ SPORTOVIŠTĚ A ŠKOLY
PRO DĚTI A MLÁDEŽ V MOSTĚ 1948 – 1951
Po válce se také myslí na děti a mládež a na sportoviště. Roku 1948 dostavěny první jesle pro kojence a batolata v Chomutovské ulici, ty ale později zanikají se starým Mostem. Roku 1951 je otevřen Dům dětí a mládeže - pionýrský dům na Zahražanech z bývalé vily čp.712 uhlobarona Bihla. Na děti a mládež se myslelo. Proč ne, Most žil vždy sportem. Roku 1951 je dáno do provozu za gymnáziem letní dětský stadion ( obr. 3) ten je využíván jako letní házenkářské hřiště a od druhé poloviny 60. let je rozhodnuto že jej přemění na dětský zimní stadion s přírodním ledem, později zimní stadion s umělou lední plochou jak pro HC tak pro veřejné bruslení a sloužil až do roku 1998. Po vystavění nového zimního stadionu se mění využití a jak sám název napovídá je Areálem netradičních sportů a mění majitele. Sportu mládeži a dětem slouží nepřetržitě již přes 60 let. Více v textu u obrázku. Z důvodu nového přílivu obyvatel jsou vybudovány 2 moderní základní školy. První s názvem 1. ZDŠ je postavena na Stalingradské čtvrti ve Svážné ulici. První školní rok je 1959/60 a 2. ZDŠ je postavena poblíž letního hřiště a gymnázia v ulici Aloise Jiráska na Zahražanech a první školní rok je 1961/62. Obě školy jsou na obrázku č. 4
OSTATNÍ VÝSTAVBA V MOSTĚ 1951 - 1961
V letech 1951 – 1961 krátce po 2. sv. válce je původně projektovaná nová čvrť města Spolkem pro výstavbu sídlišť (SPVS) plánována pro pouhých 5 000 lidí. Tyto stavby jsou zahájeny v etapě plánovaného hospodářství v první dvouletce a první a druhé pětiletce pokračují do konce šedesátých let. Výstavba souvisí s plánováním osídlování novými obyvateli po odsunu Němců v rozvíjející se průmyslové aglomerace poválečného Československa. Proudová výstavba nových obytných bloků umožňovala přestěhování nových obyvatel z likvidovaných obcí Mosteckého okresu kvůli těžbě, nemá ještě žádnou souvislost s likvidací Mostu. Jde o čtvrť nazvanou Zdař Bůh a Stalingradskou čtvrť později čtvrť SNP - Most 3 (obr. 7,8) . Jsou zde bytovky s občanskou vybaveností s obchody, mateřská školka pro 90 dětí, jesle pro 70 dětí. Lokalita se nachází mezi Širokým vrchem a vrchem Ressl a část rodinných domků, vilek a bytovek se stavělo na Vinohradech.
Později je výstavba rozšířena směrem od kasáren k ocelárně. Ve čtvrti Zahražany začíná roku 1952 výstavba cihlových domů (obr. napravo obr. 2). Poblíž panelárny je postaven roku 1953 Výzkumný ústav pro hnědé uhlí (VÚHU) (obr.6) v několika etapách (další etapy do roku 1961 ) Nemá to ještě souvislost s bouráním Mostu jen nová zástavba bytů V letech 1958-61 dále rostou spolu s výstavbou města i stavy obyvatelstva. Urbanistická struktura této výstavby byla vilky, rodinné domky, polouzavřené domovní bloky do čtyřpodlaží, výstavba řadových domků. Součet výstavby je celkem 2 500 bytových jednotek.
MÁ RODNÁ ČTVRŤ DNES MĚSTSKÁ ČÁST
ZAHRAŽANY A POD NEMOCNICÍ
Kladu si otázku, proč se naše čtvrť vůbec neobjevuje na pohlednicích ani za starého, ani nového Mostu a ani v jiných publikacích o Mostu? Snad proto, protože byla část Pod Resslem vybudována Německem? Po tři roky co vyhledávám různé záběry mého Mostu se mi zatím nepovedlo nalézt ani jedinou veřejně prezentovanou fotografii domků a ulic v ,,podreslí“ či mé rodné ulice Krátká a nad ní ulice Za Špačkárnou. Tyto bytovky spadají do výstavby od poloviny 50.let, byly zde patrové čtyřbytovky a obě ulice byly tzv. slepé. Jedna ulice Krátká končila zahradou, druhá za Špačkárnou končila později postavenými řadovými garážemi pod Širokým vrchem. Dodnes je v lokalitě krásné bydlení se zahrádkami v sedle mezi dvěma lesy na Reslu a smíšeného lesa Široký vrch. Obě ulice patří právem do této kapitoly. Vyhledala jsem alespoň pár fotek kde jsem jako malá a za mnou jsou vidět budovy a složila jsem pro Vás malou koláž z mého raného dětství se silným vztahem k mému domovu, rodné čtvrti. Vystavěna byla dříve ale fota jsou z let 1963 – 1969 (obr.5).
VÝSTAVBA POLOVINA AŽ PŘELOM ŠEDESÁTÝCH LET
Roku 1959 je vypsána architektonická soutěž radou KNV v Ústí nad Labem ta počítala s výstavbou centra na křižovatce ulic Budovatelů, Skupovy a Žateckou (obr.9 celkový pohled obr. 10). Hlavním materiálem se nově stal litý beton a panely, které se vyráběly přímo v Mostě v panelárně (po zbourání panelárny je zde v současnosti areál hypermarketu).
První dům z litého betonu a panelů je dokončen již v listopadu 1959. Roku 1960 jsou dostavěny bytovky z let 1952-60 ve tvaru E čvrť Podžatecká ( obr.6 dole napravo) dnes třída Budovatelů. Kromě výstavby bytů se řešila i doprava do nové části města. Stavěli se silnice, tramvajové trati. Od 1. dubna 1957 je zprovozněna trasa nový Most – Litvínov a v březnu 1961 je zprovozněna tramvajová trasa do nové části města směr Budovatelů s točnou (obr.10). Z dalších realizovaných staveb mohu zmínit, že bylo pamatovánu na kulturní vyžití pracujících a byl vybudován přírodní amfiteátr na vrchu Ressl, který byl slavnostně otevřen na 1. máje roku 1957, více zde . Postavily se i dva areály pro sport a rekreaci, které slouží dodnes. Jeden areál se nachází na úpatí vrchu Ressl. Jde o první koupaliště s filtrovanou vodou v Mostě zprovozněno roku 1961 a jmenuje se jak jinak koupaliště Ressl (obr.9). Druhou stavbou k sportovnímu vyžití v Mostě je fotbalový stadion poblíž tehdejší panelárny ( obr.9). První slavnostní utkání se konalo 24.května 1961 s rekordní návštěvností 11 000 fanoušků fotbalu, už proto, že do Mostu zavítal slavný světový FC Liverpool. Oba tyto areály slouží dodnes. Ale největší stavbou, která byla potřebná pro širokou veřejnost byla pro rozrůstající se město zásobování pitnou vodou. Tak byla roku 1954 zahájena a roku 1961 dokončena stavba Flájské přehrady (obr. 10) která dodává nepřetržitě od uvedení do provozu vodu pro Most již přes půl století. To vše se postavilo před rozhodnutím Most, který tím získal nový přívlastek starý zbourat. Já bych raději použila přívlastek historické jádro Mostu, protože tím doopravdy Most byl.
Pár čísel k růstu obyvatel Mostu od roku 1945 – 1961
Jednoduchý graf, by ukázal, že tento mohutný trend nemá obdoby v dějinách osidlování měst v naší vlasti a pravděpodobně ani v celém světě.
Po válce 1945 - 26700 osob (některé údaje 23 000 osob) asi 3700 Čechů 23000 Němců*
*větší část německého obyvatelstva je však před odsunem
1958 dosáhl Most čísla 41 500 obyvatel
1959 překročil hranici 43 000 obyvatel
1961 dosáhl Most 44 460 obyvatel.
Za 17 let roku 1962 se počet obyvatel zdvojnásobil. S výstavbou města rostly i stavy obyvatelstva v Mostě (1958-61) rapidně se zvyšoval proces růstu města nebyl zdaleka ukončen. uhlí (zdroj kronika Mostu uvedeno v údajích o okresu).