Kostel sv. Václava, křesťanská bazilika
V Mostě, U Města Chersonu čp. 1552 na Zahražanech se nachází co do jména druhý kostel sv. Václava v Mostě. Ten první byl v Mostě královském-středověkém.
S bouráním královského města Most zmizelo ze světa i několik kostelů. Jediný pozůstalý kostel, známý děkanský kostel Nanebevzetí Panny Marie, byl přesunut, ale tehdejší politici rozhodli, že bude sloužit jen ke kulturním účelům nikoli bohoslužebným. Naštěstí bylo přistoupeno k výstavbě náhradní modlitebny pro mostecké věřící v zahradě mosteckého děkanství na Zahražanech. Jelikož se ale jednalo, co se týče náboženství, o těžkou dobu (výstavba započala v roce 1983), ani nový chrám dle ideologie počátku 80. let nesměl mít věž natož jiné prvky a náboženské symboly připomínající kostel, což se autorovi arch. Michalu Sborwitzovi povedlo. Dnes málokdo z Mostečanů vůbec ví, že je za budovou Oblastního muzea v Mostě ukryt kostel (obr.1) - trojlodní stavba inspirovaná dispozicí raně křesťanské baziliky a románským tvaroslovím. O vybavení interiéru kostela se tehdy postaral akademický sochař Bořivoj Rak a po šesti letech prací mohla být novostavba 9. 12. 1989 litoměřickým biskupem Mons. Josefem Kouklem slavnostně vysvěcena, resp. zasvěcena sv. Václavovi. Právě na Václavském náměstí v mosteckém předměstí stojící původně románský a barokně přestavěný kostel sv. Václava (jednolodní, obdélný kostel s hranolovitou věží na severní straně a polokruhově uzavřeným presbytářem restaurovaný v roce 1929) byl jedním z těch kostelů, který ustoupil těžbě hnědého uhlí pod starým Mostem. Ač nová stavba kostel moc nepřipomíná, jedno nej však má v rámci celých Čech – je jedinou sakrální novostavbou vybudovanou v normalizačním období a zvoní zde elektronické zvony. (obr.2 )
Převzato www.farnost-most.cz
V rámci celonárodní Noci kostelů 2012 jsem se rozhodla se ji účastnit. Farnost pořádala zdarma okružní jízdu autobusem, po šesti kostelech v mostecké farnosti a začalo se v kostele sv. Václava. Tak jsem jim chtěla udělat malou radost a všech šest kostelů jsem nakreslila jako kolorované stříbrokresby a předala jsem je v autobuse slečně Hendrychové z ,,Vtelno žije“. K mé radosti neskončily v šuplíku, ale zarámovali je a mám je vystavené na faře (obr.3) ve vstupním prostoru. Je to sousední vila u kostela sv. Václava na Zahražanech. Uprostřed šesti kreseb je obrázek Panny Marie která je ,,opatruje“ a je od nepaměti ochránkyní města Mostu a mosteckých. Jedna z kreseb je i tento kostel sv.Václava(obr.4).
Kostel pravoslavné církve Nanebevstoupení Páně a sv. mučedníka Valentina (obr.5,6)
Vybudování základových desek všech tří staveb uhradilo město Most. Základní kámen (obr.7) byl položen 14.7.2007 je nejnovější stavbou na vnitřní výsypce bývalého dolu Ležáky – Most. Pravoslavný dřevěný kostelík je dovezen z Rumunska z Polenile Izer. Všechny součásti stavby vyrobili tesaři doma, v rumunském městečku Brsana. Je ve stylu transylvánské gotiky.
,, Mniši z rumunské Maramureše pokáceli kus svého lesa, aby měli na stavbu dostatek dřeva.,“ vysvětlila rumunská velvyslankyně v Praze Daniela Gitmanová. Rumunští tesaři kostel vyráběli tradičními starými postupy, dělníci stavěli roubený dřevěný kostel skoro bez hřebíků, použili je až na střešní šindele. Dřevěný kostelík připomíná stavebnici. Tesaři ho doma složili, poté rozebrali a na třech kamionech ho 7. října 2010 dovezli sem, kde ho znovu začali sestavovat. Z Rumunska do Mostu cestoval rozebraný kostel po trase dlouhé 1192 km. Stavba byla plánována na dobu šesti týdnů.
,, Pravoslavná roubená stavba je dvacet metrů vysoká. Je historicky první stavbou na břehu zatopeného bývalého lomu, kde stával starý Most.“ říká Vlastimil Vozka, primátor Mostu a doufá, že se stane novou perlou průmyslového města a také tahákem pro turisty. Původně chtěli Rumuni kostel vystavit v Brně, ale líbila se jim mostecká krajina se vznikajícím jezerem. Do budoucna mají v plánu na svém hektarovém pozemku postavit také malý klášter, kde má žít v monastýru pět jeptišek. Plánována je také besídka pro odpočinek a rozjímání. Ke kostelu je postavena krásná vyřezávaná brána (obr. 8). Okolí bude přístupno široké veřejnosti.
Vysvěcení kostela Nanebevstoupení Páně a sv. mučedníka Valentina 9.října 2011.
Pravoslavný chrám svátého mučedníka Valentýna v klidové zóně nedaleko přesunutého gotického kostela v Mostě, vysvětil v neděli 9. října 2011 metropolita pravoslavné církve v českých zemích a na Slovensku Kryštof spolu s rumunským patriarchou Danielem a dalšími duchovními. Poté následovala první svátá liturgie. Slavnostního obřadu se zúčastnila velvyslankyně Rumunska v České republice Daniela Gitman se zástupci rumunské vlády, armády a církve, vedení města Mostu v čele s primátorem Vlastimilem Vozkou i řada dalších hostů. Součástí slavnosti bylo i vysvěcení kříže svaté Trojice (obr. 9 ), do jehož základů patriarcha Daniel spolu s primátorem Vozkou uložili pamětní schránku s dokumenty, mincemi, seznam se jmény a hodnostmi 15 000 rumunských vojáků padlých při osvobozování Československa ve 2. světové válce. Celkem jich padlo na 40 000, ale totožnost 25 000 se nepodařilo zjistit. Právě k uctění jejich památky byl pravoslavný chrám vybudován. Jeho součástí bude i monastýr (klášter) pro mnichy a letní modlitebna, která bude sloužit jako zázemí pro poutníky. Záměrem je i pořádání výměnných poutí mezi rumunskými a českými věřícími. Počet věřících a příznivců pravoslavné církve v Čechách odhadují její představitelé na více než 100 000. Areál ale může navštívit každý bez ohledu na víru či vyznání. Po dopoledním programu následovala tisková konference na hradě Hněvíně, na níž vrcholní představitelé české a rumunské pravoslavné církve, rumunská velvyslankyně a mostecký primátor objasnili okolnosti vzniku nové sakrální stavby v severočeském městě a zodpověděli dotazy novinářů.
Mostecký kostel svátého mučedníka Valentýna je podle metropolity Kryštofa pátým pravoslavným chrámem v České republice, zbylé čtyři slouží věřícím i ostatní veřejnosti v Karlových Varech, Mariánských Lázních, Františkových Lázních a Praze. Pravoslavná církev už vlastní v Mostě monastýr svátého Prokopa Sázavského, kde nabídla sociálně potřebným pět malometrážních bytů. O objekt se stará kněz. Poslední obrázek ukazuje část interiéru nového kostela.(obr.10)
Více www.listy.mesto-most.cz.
Tento kostel není náhradou za zbouraný kostel na III. Náměstí ve starém Mostě. Za něj dostali věřící vilu na Zahražanech , která slouží jako monastýr svatého Prokopa Sázavského.(odkaz na Zahražanská čtvrť obr.7)