VÝZNAMNÉ BUDOVY
Budova městských národních výborů z roku 1977 (dnešní magistrát)
Zdroj: 03/2011 zpracovala Mgr. Karolína Tichá, historička - kronikářka města. 12.3.2014 aktualizovala Čermáková Marcela – autorka těchto stránek.
Střed města Mostu. Rozhodnutí o přípustnosti stavby bylo uděleno v květnu 1969, jednou z podmínek bylo sladění harmonogramu výstavby s budováním okolních staveb ve středu města, i proto, aby bylo po dokončení budovy umožněno zaměstnancům stravování v okolí. Výstavba po dlouhých průtazích nakonec započala roku 1972 podle projektu architektů Míti Hejduka, Jana Kouby a Jiřího Spáče. K dokončení budovy národních výborů došlo v posledních měsících roku 1977, přičemž skutečné náklady na její výstavbu dosáhly téměř 63 500 000 Kčs ( jiné prameny dokonce uvádí částku cca 82 000 000 Kč).
Ze záměru spojených národních výborů vycházelo původní vnitřní uspořádání budovy. 1.podlaží - byt správce, bufet, vstupní hala s podatelnou, místo pro vrátného a obřadní síň 2. podlaží - odbory Městského národního výboru a část Okresního národního výboru 3. a 4. podlaží se vyhradilo pro odbory Okresního národního výboru, celou budovu ukončoval 5. podlaží - speciální zasedací sál s šatnou a klubovními místnostmi. Jedná se o pětipodlažní monolitický železobetonový skelet s cihlovými příčkami a rovnou střechou, na níž je umístěna částečně přístupná terasa, vnější i vnitřní plochy stavby jsou obloženy mramorem, pískovcem a trachytem. Budova je vystavěna do svahu, proto vznikly pod terasou prostory s obchody původně s kožešinami, luxusním zbožím, kávou a čajem, sklem a porcelánem, zlatnictvím a dárkovými předměty (viz kapitola centrum Mostu obr.7). O změnách k terase a nad ní po roce 1990 zde v kapitole poslední odstavec také obr.C. Východní stranu lemují 4 alegorické sochy Živlů zhotovené J. M. Brokoffem, umístěné původně na sloupech renesanční radnice ve starém Mostě, což může vyvolávat pomyslnou historickou paralelu významu budovy (viz kapitola zachovalé artefakty). Na opačné straně úředního domu nalezneme sochu lva od Stanislava Hanzíka, jež symbolizuje státní moc a doplňuje vzhled budovy (viz kapitola centrum Mostu obr.5). Vnější výzdobu šikmé atiky budovy tvořila skleněná mozaika ,,Země“ vytvořená dle návrhu Jaroslava Bejčka podnikem Železnobrodské sklo. Námětem pro její vznik byl průřez mosteckou krajinou, barevné skleněné čtverečky přilepené na hliníkových deskách v dlouhých pásech znázorňovaly vrstvy v půdním profilu. Pro obyvatele však nebylo dílo dosti srozumitelné, a tak se stalo předmětem negativní kritiky. V srpnu roku 2008 byla nakonec mozaika zcela demontována kvůli opadávání skleněných částí z jednotlivých desek a uložena do depozitáře. Více k této mozaice (viz kapitola centrum Mostu obr.5,6) Uprostřed stavby vzniklo otevřené vnitřní atrium s bazénkem a okrasnými prvky, které je dnes obohaceno o kamennou křtitelnici, pocházející z 15. století původně ze severní strany exteriéru kostela se zaniklé obce Albrechtice. Atrium také prošlo úpravami a je zde nově zřízeno venkovní oficiální svatební místo (obr.B, C).
Současnost dnešního Magistrátu města Mostu (MmM) obr.B. Dnešní první dům města se už v mnohém liší od toho, co znávali lidé dříve. Jednak se po zániku okresů k 1. 1. 2003 z budovy dvou úřadů stala budova úřadu jednoho, toho s rozšířenou působností, který tak vykonává státní i samosprávní činnosti, jednak se mnohé prostory rekonstruovaly, navíc se částečně změnilo vnitřní uspořádání budovy. V posledních letech prošly renovací i obchody pod terasami, díky tomu mohla být vytvořena Pasáž U Lva. Stavba byla zahájena 1. března 2000, trvala 7 měsíců a přispěla k rozšíření prodejního sortimentu v Mostě zamezila tak dlouholetému problému zatékání dešťové vody do prodejen Pod Lvem (pod terasami). První mostecká pasáž, která nese název U Lva, obr. C. byla slavnostně otevřena 2. října za přítomnosti starosty Jiřího Šulce. Náklady na tuto rekonstrukci dosáhly 23 milionů korun a více než dvě třetiny této částky se radnici podařilo získat ze státního dotačního programu. Sídlí zde několik prodejen a kanceláří na začátku je potřebná květinová Síň smutku. Nalezlo zde také nově vzniklé sídlo Informačního centra Městské policie Most. Roku 2008 se proměnila rovněž obřadní síň, je modernější, komfortnější a také světlejší, což odpovídá slavnostním účelům tohoto místa. Prostor mezi pasáží a vchodem do obřadní síně byl upraven pro Centrum rozvoje turismu Mostecka později mění název na Informační turistické centrum (ITC) . Do budoucna tak bude budova dnešního magistrátu stále reprezentovat město. Další revitalizace budovy budou probíhat letos i v následných letech. Plánována je výměna oken a jiné potřebné modernizace.
Nemocnice s poliklinikou v novém Mostě
Adresa: J.E.Purkyně 270, - 271,- 272,- 273
Historie 1967 – 1977 do otevření (obr. E, F, G)
Záměr vybudovat novou nemocnici byl diskutován už v poválečných letech, protože výstavba dalších budov v původním areálu byla problematická vzhledem ke geologickým důsledkům důlní činnosti. Po rozhodnutí zbourat starý Most bylo postavení nové prioritou číslo jedna. Definitivní podnět ke stavbě nové nemocnice s poliklinikou dalo rozhodnutí vlády z roku 1964, kdy se rozhodlo o likvidaci starého Mostu a výstavbě nového. Účelem stavby nové nemocnice bylo vyklidit území staré nemocnice určené k demolici, soustředit rozptýlená zdravotnická zařízení v okrese a docílení celkového zkvalitnění péče. V době kdy se dávala do provozu nová nemocnice zdemolována roku 1975 stará nemocnice na Pražské ulici. (obr. D)
Areál nemocnice v Mostě umístěný v obvodu I. na úpatí vrchu Ressl na západním okraji nově vznikajícího města uvažoval s možností dostavby dalších zdravotnických zařízení. Po přehodnocení sítě zdravotnických zařízení bylo upuštěno od stavby dvou nemocnic (druhá měla být v Litvínově s kapacitou 460 lůžek). Areál nemocnice zabírá celkovou plochu 33,5 ha, postaven za 677 000 000 Kčs. Nemocnici projektoval architekt Kamil Ossendorf. Rozsah výstavby byl schválen v roce 1965, na podkladě upřesněného investičního úkolu, stejný rok zahájena výstavba. Kapacita mostecké nemocnice byla rozšířena na 1300 lůžek. Nová nemocnice s poliklinikou dosáhla na 1 570 lůžek. Počet lůžek v současnosti se smrskl téměř o polovinu na 711 lůžek, které jsou podle oborů rozděleny takto: V současné době Krajská zdravotní, a. s. - Nemocnice Most, o. z. má 25 primariátů, z toho 14 lůžkových oddělení s 711 lůžky, z toho 528 standardních lůžek, 65 lůžek intenzivní péče, 118 lůžek následné péče. Zaměstnává 72 lékařů, 7 farmaceutů, 514 zdravotních sester a 329 ostatních zdravotnických pracovníků. Mostecká nemocnice tak zajišťuje nejen spádovost v rámci okresu Most (113 857 obyvatel), ale i pro sousední okresy Louny a Žatec (celkem 86 463 obyvatel). Zdravotnické zařízení se může pochlubit řadou osvědčení o akreditacích svých oddělení, 19 akreditovanými pracovišti i několika centry excelence, např. psychologie, endoskopie nebo centrem perinatologické péče. Některé obory poskytují nadregionální péči v jihozápadním segmentu Ústeckého kraje. Krajská zdravotní, a.s. Téměř 250 000 pacientů je ročně ošetřeno v ambulancích a odborných poradnách. Mostecká nemocnice, svou velikostí a sortimentem poskytované péče je největší okresní nemocnice v České republice.
Krajská zdravotní, a.s.
VÍTE ŽE? i v novém Mostě se filmovalo v nemocnici? Kultovní televizní seriál Nemocnice na kraji města se začal natáčet v roce 1976 částečně v interiérech nově dostavěné mostecké nemocnice. Když však herec Karel Höger v roli primáře Sovy po půl roce natáčení zemřel a na jeho místo byl vybrán slovenský herec Ladislav Chudík, scény se již nepřetáčely v nemocnici, ale ve studiích. V seriálu nakonec zůstaly pouze automobily s mosteckou SPZ a údajně vila ,,Sovův hrad“, která má stát kdesi na Zahražanech.
Stavba nemocničního komplexu. Stavba byla zahájena v roce 1967. V první etapě byly postaveny budovy polikliniky, blok I a II, budova okresní hygienické stanice, zdravotního ústavu a patologie, a hospodářská budova. Ty byly uvedeny do provozu postupně 1. března, 30.září až 27.října roku 1975. Roku 1977 byly dokončeny pavilony infekce, zdravotnické školy, (obr. G) toho času svobodárna dnes ubytovna. V areálu nemocnice se dále nacházejí budova s pracovišti dopravy. Do roku 1992 byla dostavěna budova diagnostiky. Zdravotní péče je zajišťována celkem v šesti budovách na 26 odděleních. Samotnou nemocnici tvoří soustava budov, které jsou vzájemně propojeny podzemními spojovacími chodbami, které slouží k přepravě pacientů k lékařským úkonům, dopravě stravy, prádla, zdravotnického materiálu apod. Má vlastní nemocniční kuchyň s kapacitou 2 500 jídel, vlastní nemocniční prádelnu s kapacitou až 3 t prádla za směnu.
V Mostě je Perinatologické centrum - jedno z 12 center v České republice, které zajišťuje nejodbornější péči pro matku i dítě od nejnižších porodních váhových kategorií. Porodnice patří se svými 1350 porody ročně na druhé místo v Ústeckém kraji. Péči v perinatologickém centru předchází i dlouhodobá dispenzární péče o těhotné v rámci gynekologicko–porodnického oddělení, které spravuje jak lůžkovou, tak i síť odborných ambulantních poraden.
Komplexnost péče pacientům umožňuje i široký komplement diagnostických a laboratorních služeb na radiodiagnostickém, biochemickém, hematologickém, mikrobiologickém a transfuzním. Pro pacienty vyžadující odbornou interní terapii jsou k dispozici interní, neurologické, plicní, infekční, rehabilitační a onkologické oddělení. Oddělení psychiatrické a kožní jsou jediná lůžková oddělení pro mostecko, lounsko a chomutovsko.
Změny v mostecké nemocnici rok 2007
Současný zřizovatel je Krajský úřad v Ústí nad Labem. Od 1. září 2007 Nemocnice v Mostě se stala součástí akciové společnosti Krajská zdravotní, která sdružuje pět největších nemocnic v Ústeckém kraji. Mostecká nemocnice má nového ředitele, v roce 2009 poprvé hospodařila se ziskem. 24 hodinovou zdravotní péči zajišťují i nepřetržité služby lékařů na všech odděleních. Mostecká nemocnice je přirozenou spádovou nemocnicí pro celý jihozápad Ústeckého kraje pro téměř 400 tisíc obyvatel. Rozsahem poskytované péče má nadregionální charakter. Tisíc čtyřista zaměstnanců zajišťuje ročně péči 30 000 hospitalizovaným pacientům.
Rekonstrukce a modernizace nemocnice v Mostě v novém tisíciletí . obr. CH
V roce 1998 byla v areálu zrekonstruována přistávací plocha, která umožňuje přistání vrtulníku rychlé záchranné služby i v noci. V roce 2004 zrekonstruováno centrální sterilizace a centrální operační sály zázemí pro všechny operační obory na nejmodernější úrovni. Anesteziologicko - resuscitační oddělení je svou velikostí a vybavením přirozeným spádovým oddělením pro mostecko i okolní menší zdravotnická zařízení.. "Superčisté" operační sály spolu s tkáňovou kostní bankou splňují i nejnáročnější požadavky na sterilitu traumatologických a ortopedických operací. Rekonstrukcí již prošlo Oční a krční oddělení, jediné v jihozápadě Ústeckého kraje. 13. prosince 2006 otevřeno zrekonstruované dialyzační středisko v prostorách NsP v Mostě. Rekonstrukce porodnice a JIP chirurgických oborů. Pokračuje postupná rekonstrukce oddělení nemocnice. Při rekonstrukci se nezapomnělo také na první nový babybox v Mostě, který je umístěn u vchodu do pavilonu C. Provoz již 41. babyboxu v ČR byl zahájen 5. prosince 2010 a již 10. září 2011 odpoledne poprvé někdo vložil do mosteckého babyboxu novorozeně. Šlo o holčičku, která byla pojmenována Marcelka. Je tak 57. děťátkem, které v České republice zachránila vyhřívaná schránka pro odložené děti. Pro rok 2014 je realizována další velká rekonstrukce mostecké nemocnice opravoval se vnější plášť objektu, střecha a výtahy, měla stát 180 milionů korun.
BUDOVA GŘ SHD
Původním majitelem nemovitosti byly Severočeské doly.
Adresa: Moskevská 1/14, PSČ 434 51 Stojí v centru města nad centrálním parkem.
Kromě bytové zástavby se musela postavit i veškerá občanská vybavenost, objekty obchodní, kulturně společenské a správní. Jedním z těchto objektů bylo také nové sídlo Generálního ředitelství Severočeských Hnědouhelných Dolů – původní název GŘ SHD, později SHD Komes. A tak vznikly plány na stavbu nejvyšší budovy v celém tehdejším Československu. Stala se dominantou hornického města Mostu a je jí dodnes.
STAVBA MOSTECKÉHO MRAKODRAPU
Do centra města byly umístěny důležité správní, kulturně společenské, obchodní a administrativní objekty. Tato se stavěla nejdéle. Mrakodrap projektovali architekti Václav Krejčí, Jiří Fojt a Míta Hejduk. obr. L Výstavba včetně přípravných prací probíhala v letech 1970 až 1984. Jedná se o ocelovou konstrukci s betonovými podlahami. Původně chtěli architekti využít výšku budovy ke zřízení veřejné vyhlídkové terasy. K tomu bohužel nikdy nedošlo, ale dodnes tento záměr na střeše připomínají zašlé tabulky přimontované na zábradlí, které popisují, co vše je možné v dalekých výhledech spatřit. Se svou výškou 96 metrů je nejvyšší budovou v Ústeckém kraji a vyjma kostelních věží je celkově 3. nejvyšší v České republice. Budova SHD Komes byla zařazena do uznávané celosvětové databáze mrakodrapů American Skyscaper svou výškou ji předčí u nás pražské City Tower (109 m) a City Empiria (104 m), které jsou však mladšího data. Pro srovnání - věž katedrály sv. Víta v Praze se tyčí do výšky 102 metrů.
POPIS BUDOVY obr. M Hlavní budova je obrovská, má 25 pater, nabízí tisíc míst k parkování. Její dvoupatrová základna má rozměry malé hokejové haly, z níž ční 96 metrů vysoká věž o půdorysu 34 krát 17 metrů. Se svými třiadvaceti nadzemními podlažími a 96 metry se stala od roku 1984 výraznou dominantou města, kterou nelze přehlédnout i z míst vzdálených několik kilometrů dodnes. Pozemky zabírají celkem přes 25 tisíc metrů čtverečních, zastavěná plocha činí 6 189 metrů čtverečních, užitná pak 11 231 metrů čtverečních. Součástí skeletové budovy, která je bezbariérová, je i obchodní středisko Delta a další přístavby. Obestavěný prostor čítá celkem 108 427 metrů krychlových. Realitní kancelář nabízí celkem 6853 metrů čtverečních kanceláří a 3248 metrů obchodní plochy. Podle informací ČTK je současné využití budovy právě na pronájem kanceláří a lékařských ordinací. Budova GŘ Severočeských hnědouhelných dolů a.s. (SHD), po roce 1989 přešla do majetku nově vzniklých Severočeských dolů (SD), které mají sídlo v Chomutově. Firma mrakodrap nabídla k prodeji v létě 2010.
SOUČASNOST.
Třetí nejvyšší budova v Česku má nového majitele.Současným majitelem je mostecký podnikatel, který plánuje budovu využít bohužel jen jako kancelářské prostory. Využití tak velké budovy je ovšem dnes nereálné. Sídlí zde pouze několik firem. Na první pohled si můžete všimnout nových skleněných panelů v 15. podlaží. Ty byly vyměněny po požáru, který toto patro v minulosti zachvátil. Mrakodrap také přitahuje nejrůznější aktivity. V roce 2008 se uvnitř konal závod v běhu do schodů a rok předtím rekordman vyskákal všech 23 podlaží na svém kole.
Zdroje: Informace: Důlní noviny 2009 č.2 Foto: LukyK., DVD Jaroslav Hron a Statní oblastní archiv v Litoměřicích PŘEVZATO geocaching.com
Divadlo pracujících – následně Městské divadlo v Mostě
V prostoru Centra se počítalo s výstavbou divadla architekta Klimeše Jedná se o pozoruhodnou, členitou stavbu, která zajímavým způsobem kombinuje vertikální složení jednotlivých ,,hranolů" průčelí budovy (jejichž masa je sofistikovaně rozvinuta do šířky) s horizontálně zdůrazněnými vrstvami schodišť, která k ní vedou. Tento aspekt, spolu s vizuálním přerušením přímé komunikace fasády se základnou stavby, dodává celé budově značnou dynamičnost. Za všechnu tuhletu krásu musíme poděkovat vynikajícímu projektu architekta Ivo Klimeše, obr. N který věnoval pracím na projektu divadla a na realizaci stavby více než patnáct let Tady je jasné, že když se nespěchá, tak se to vyplatí. Premiérovým představením hry Karla Čapka ,,Bílá nemoc“ zahájilo v pátek 8. listopadu 1985 činnost nově vybudované Divadlo pracujících v Mostě. Za více než šest let, od položení základního kamene 10. září 1979, vznikla ve středu města pozoruhodná stavba - a dovolím si říct, že je v budoucnu zůstane nejkrásnější budovou našeho města, kterou musí obdivovat každý návštěvník, který k nám do Mostu přijede. obr.O .Velké nástupní prostory, široká schodiště i v pozadí kopule Domu kultury a schodovité střechy hotelu Cascade dávají vyniknout 32 metrů vysoké budově. Nepravidelnému šestiúhelníku půdorysu / s úhlopříčkami 60 64 metry / i lomu světla se nestaví do cesty pravé úhly obvodového zdiva, ale jen ušlechtilý jugoslávský mramor a termální skla, prohřívající interiér. Dílenská část budovy má ocelovou konstrukci, ostatní části jsou železobetonové. Polystyrénové obložení pod obvodovým mramorem izoluje prostory zkušeben, jeviště i hlediště od venkovního ruchu. Je to klid k tvorbě krásy a pravdy i k jejímu vnímání. Celek působí lehce, snad i vertikálám obvodového pláště. "Hlava" stavby nad jevištěm je vznosná, ale přesto je to nesmírně hmotná stavba. Budova stojí na podloží z čediče a štěrkopísku. Náklady na stavbu činily 258 milionů korun. Foyer je útulné, hnědá barva je tónována bílými a četnými doplňky a vytváří klidnou, sváteční atmosféru. Pro diváky je pamatováno s prostornými šatnami a bufetem. Šatny herců jsou vybaveny pohodlně a účelně, herec může sledovat na obrazovce průmyslové televize průběh představení. Technické vybavení je dokonalé: je tu šest dekoračních výtahů, jeviště má dvě točny se čtyřmi propadly. Od jeviště k technickému stropu je 21 metrů a celý prostor je propíchán tahy pro zavěšení a zdvižení technické výpravy. Supermoderní jeviště je proměnitelné na šest způsobů. Stisknutím knoflíku přední část jeviště klesá a vytváří orchestřiště. 21 metrů široké jeviště je variabilní. Prkna, jež znamenají svět. lze přetvořit v ringové jeviště, nebo alžbětínské, nebo kukátkové, točny mohou fungovat jako metafora zeměkoule.
Roku 2011 oslavilo divadlo v Mostě 100 let od svého založení v Mostě A roku 2012 oslavilo Divadlo Rozmanitostí 25 let – divadlo pro nejmladší diváky
,,Velké“ divadlo mělo zázemí ne v jedné, ale ve třech kamenných budovách, počítáme – li provizorní přestěhování souboru při šestileté stavbě nového divadla do Kulturního střediska Máj, dnes Divadlo rozmanitostí, divadlo pro malého diváka. To také slavilo malé výročí a to roku 2012 svých 25 let existence. Nejvíce se o jeho rozvoj zasloužil známý režisér Jiří Středa Divadlo v novém Mostě se zkrátka osvědčilo, navázalo na tradici, žije dál. Na počátku bylo psáno, že je dominantou a nejkrásnější budovou nového Mostu. To stále platí. Jednu vadu to ale má! Nikoliv divadlo, ale výhled na něj a na celé centrum je z jedné strany od třídy Budovatelů zastíněno od roku 2008 obchodním megacentrem Central, bohužel tak, že z hlavní třídy jej k velké škodě již neuvidíte. Vím, že to vadí mnohým mostečanům stejně i mé osobě, že nás o tento výhled ošidili. Centrál je svou architekturou zajímavě uspořádaný uvnitř, je to moderní obchodní centrum, v porovnání s ,,krabicovými“ prodejnami supermarketů jiných. Ale zcela na místě je názor, že strohost venkovních stěn ze strany hlavní třídy je studená, neosobní. Na tom si mohl tým architektů dát trochu více záležet. Určitě byl pohled před rokem 2006 z hlavní třídy na střed Mostu z divadlem mnohem pěknější. Tak to vidím já, která odsud pochází. Inu pokrok. Toto NC chválí hlavně návštěvníci Mostu, kteří do Mostu jezdí právě do něho za účelem nákupů. Já mám raději divadlo, do kterého si párkrát do roka najdu cestu za kulturním zážitkem, či na vernisáž výstavy, nebo novou tradici z posledních let a to Divadelní vinobraní. Přeji divadlu v Mostě další desetiletí provozu, aby ho nepotkal stejný osud jako to první kamenné divadlo a hercům i osazenstvu divadla plná hlediště a mnoho úspěchů. Budova mosteckého divadla je zvláštní a krásná má své GENIUS LOCI. To mnoho moderních budov v současném Mostě bohužel nemá, myslím, že je jediná.
Galavečer na Velké scéně Městského divadla v Mostě. Divadlu je 100 let .
Na den přesně – v pátek 30.září 2011 bylo Městskému divadlu v Mostě 100 let! Oslavu úctyhodných narozenin završil slavnostní Galavečer na Velké scéně MDM. Režii mimořádného večera měli na starost překvapivě vzhledem k tématu mladí autoři – dramaturg Michal Pětík a režisér Pavel Ondruch. Ve výsledku to bylo znát. Historii divadla představili klipovým tempem formou nápaditých výstupů členů činohry MDM i Divadla rozmanitostí. Večer měl spád, vtip i lehkost, ale nechyběla ani seriózní fakta. Průvodcem v pozadí byl Jakub Dostál, v popředí Vít Herzina. Na scéně začal jako mutující chlapec, končil jako kmet. Hned úvodní scéna „nastavila zrcadlo“ plnému hledišti. Herci sami totiž seděli v hledišti a představovali diváky! Před nimi i před opravdovými diváky se postupně odvíjela historie mosteckého divadla v ukázkách důležitých osudových momentů jak původní, tak nové budovy divadla vč.Divadla rozmanitostí. Připomněli jsme si tak německé období divadla díky Jiřímu Krausovi, poválečnou éru, socialistickou etapu vč.budovatelského repertoáru v podání Michaely Krausové s kapelou Tomáše Alferiho, traumatické zbourání historické budovy, zlatý věk mosteckého divadla – celý ve zlatém přišel Vítek Levinský / DR /, provizorní období v bývalém kulturním středisku Máj napěchované mezi dva paravany Zitou Benešovou, Terezou Liškovou, Janem Benešem, Radimem Madejou a dalšími, brilantní a hodně rychlý přehled repertoáru Divadla rozmanitostí i otevření nové, v mnoha směrech unikátní budovy divadla. Mezi jednotlivými bloky vstupů se zcela v symbióze představili tanečníci Pražského komorního baletu. Druhá část galavečera patřila premiéře veřejné projekce dokumentárního filmu autora Vlastimila Nováka a kameramana Martina Studeckého - Dům zasvěcený múzám. DVD s tímto filmem je v prodeji v naší pokladně / obchodním oddělení. Samotný závěr přinesl očekávaný křest knihy pedagoga Miloše Libicha Mostecké divadelní století. obr.P Jde o první publikaci svého druhu u nás, která takto precizně mapuje historii divadla v Mostě. Kniha vznikla ve spolupráci se Statutárním městem Most a je možné ji na rozdíl od běžné distribuce rovněž zakoupit v naší pokladně. Knihu pokřtili primátor města Vlastimil Vozka, ředitel MDM Jiří Rumpík a pochopitelně autor. Slavnostní galavečer odměnili diváci potleskem vestoje. Následný raut umožnil setkání pozvaných hostů, bývalých i současných členů činohry, inscenátorů i zaměstnanců divadla. Slavilo se dlouho do noci! Druhé divadelní století právě začalo! My doufáme a věříme, že v něm tak jako v tom předchozím, budete i nadále s námi. Vždyť my bychom si pro Vás diváky i zlomili vaz! Tfuj, tfuj, tfuj... ... (Zdroj: REGIA TV- citace článku bez úprav)