Jako Fénix z popela...malovaný Most
Výstava v Duchcově - státní zámek - galerie Giacomo
Doba konání: 30.srpna - 28.října 2012
Pár slov autorky kreseb a modelů
Vážení návštěvníci webovek Mostu. Zde je příběh jak vlastně k nápadu udělat první výstavu došlo. Občas koupím výtisk Deníku Mostecka, sleduji co je nového. Zaujal mi článek o putovní výstavě ,,Zničené kostely severních Čech 1945-1989“. Na odkaz, který zde uvedli jsem si napsala kontakt na pořadatele výstavy a napsala jim nabídku, zda by si nechtěli zapůjčit mých 5 keramických modelů kostelů se zbouraného Mostu. Uvedla jsem na sebe jak mail, tak telefon. V zápětí mi odpověděli, cituji: ,,Obracím se na Vás ve věci výstavy Zničené sakrální památky severních Čech 1945-1989, kterou organizuje Národní památkový ústav na objektech ve své správě v Ústeckém kraji. Na zámku v Duchcově bude tato výstava instalována od 31.8. do 30.9.2012. Mám informaci o tom, že byste byla ochotna zapůjčit na tuto výstavu soubor pěti keramických modelů mosteckých kostelů. Prosím o Vaše podmínky zápůjčky a rozměry exponátů“. To mi odpověděli z Ústeckého kraje, kam jsem směřovala mail s nabídkou zápůjčky. K mému velkému překvapení mi zanedlouho po písemném vyjádření z kraje, přišla odpověď i z Duchcovského zámku, že jim vzkaz tlumočily z NPÚ, který byl jeden ze spolupořadatelů této zajímavé putovní výstavy. Duchcovští mně v mailu požádali, abych jim poslala v příloze pár fotek. Stalo se. Komunikace pokračovala tím, že mi po obdržení fotek volali a sjednali jsme si osobní schůzku na zámku Duchcov. Na schůzku jsem vzala jeden menší model z keramiky a kresby. Pořád to bylo z mé strany tak, že jde o zápůjčku mých modelů na výstavu. Při schůzce ve velmi přátelském duchu mi kastelán Mgr. Hochel Marian velmi překvapil, když se podivil, že nejsem studovaná výtvarnice a na to, že jsem jen amatér, se mu kresby i modely moc líbily. Mám pouze 6 měsíců měsíců ve výtvarném oboru LŠU , kdy mi základy kreslení učil v mých 12 letech sám již zesnulý akademický malíř Jaromír Čičatka. V dospělosti jsem absolvovala 8 měsíční rekvalifikační kurz - obor keramika - od ÚP v Mostě. Zde mé vzdělání v oboru výtvarnictví končí. Když Vám toto řekne odborník, vystudovaný historik tak to hodně potěší. Ještě více milé a překvapivé mé osobě bylo, co pak následovalo. Já jsem na naší schůzce představila mé hobby, ukazovala kresby a říkala jak je tematicky řadím a jiné informace. A pak to přišlo. Po mé prezentaci mi Mgr. Hochel nabídl SAMOSTATNOU VÝSTAVU ve stejném termínu jako ,,Zničené kostely“, jako doprovodnou výstavu k tématu ,, zničené… Vždyť historické jádro města Most nepřišlo ,,pouze“ o kostely, ale zaniklo celé. To je tak vše jak jsem přišla k realizaci uspořádání výstavy.
Přípravy první výstavy
Tato první společná schůzka se konala v zimě a já měla na přípravu skoro 6 měsíců. Tímto ještě jednou děkuji Mgr. Hochelovi a jeho týmu spolupracovníků za zajímavou příležitost prezentace. Poctěna a s velkou zodpovědností, precizností sobě vlastní jsem se pustila do příprav. Musela jsem ke každému obrázku i modelu sepsat a vytisknout popisky, abych své město představila co nejlépe. Neměla jsem vůbec povědomost, co to všechno obnáší autorská výstava a její příprava. A hlavně vše jsem si připravovala jen já ve volnu. Kastelán zámku Duchcov Mgr. Hochel ( na snímku 2,3,8) a zaměstnanci zámku mi byli nápomocni po celou dobu cennými radami, například mi pomohli s výběrem mnou navržených názvů výstavy, úpravami vlastní koláže na plakát k výstavě ( obr. 1 vlevo), až po instalaci výstavy a pohoštění na vernisáži. Mám dobrý pocit a vážím si této příležitosti, že dal odborník možnost prezentace amatérce - přestože nemám akademické vzdělání. Snad jsem se příležitosti ukázat svou tvorbu a patriotský vztah k rodnému městu široké veřejnosti ujala se ctí, alespoň jsem se o to poctivě snažila.
Vernisáž Duchcov 2012
K této pro mne životní události jsem na výstavu složila jako poctu mému městu dvě básně s názvy ,, Zmizelo veškeré ,,organizované staré kamení…“, ,,Óda pro historické město Most“. Protože jsem měla sevřené hrdlo trémou, tak se na mou prosbu přednesu ujala jedna z milých hostů vernisáže JUDr Tesařová Marie (obr.2). Úvodního slova se nejprve ujal kastelán Hochel a všichni jsme si připili (obr.3). Jako odměnu a hezké překvapení pro všechny hosty vernisáže, jsem zhotovila velký dort s mosteckým znakem z marcipánu. Krabici s ním jsem převázala čtyřmi bílými a 3 modrými stužkami – symbolizujícími barvy mosteckého praporu. Po přípitku jsem slavnostně stužky přestřihla a otevřela krabici (obr. 4). Hosté byly překvapení , že jsem ho celý zhotovila sama. Měla jsem z hostů moc příjemný pocit, a i oni mi ukázali krásnými květinami svou přízeň (obr.5).
Měla jsem za to, že by lidé, kteří na vernisáž přijdou měli rádi nějakou památku na tuto akci o starém Mostě. Tak jsem v rámci příprav vyrobila a vytiskla pár autorských nástěnných kalendářů. Nazvala jsem ho,, Historické město Most“. ( obr. 6) a obsahoval průřez mých kreseb a modelů, na výstavě prezentovaných. Originální a jiný byl kalendář i tím, že měl legendu na dva roky 2013-2014. Součástí tohoto kalendáře byly dva Bonusy. Po měsíci prosinci následovala strana 14 s básní ,,Zmizelo veškeré ,,organizované staré kamení…“ a na straně 15 byla křížovka doplňovačka, mnou vytvořená, ve tvaru hradu Hněvína. Sporadicky a neplánově se všichni shodli, nejen, že kalendář jako upomínku chtějí, ale zažila jsem svou malou ,,autogramiádu“ kde jsem jim psala osobní věnování s mým autogramem. (obr.7) Děkuji všem za dobrovolné příspěvky za něj, které pokryly náklady s tiskem. Tento sporadický zážitek mi zbavil veškerých obav a trémy z hostů. Následovalo mé provedení všech hostů vernisáže výstavou, kde jsem jim ke každému panelu, vitríně, či modelu dala malý výklad. (obr. 8,9,10) K mému překvapení nikdo neodešel dříve, po mém provedení si hosté sami znovu procházeli všechny čtyři místnosti této krásné galerie. Hosté si jak se mnou, tak mezi sebou svěřovali své dojmy a vzpomínali na staré město Most. Zároveň má výstava byla i emocionálně silná, nejednou ukápla sem tam malá slzička, že již Most není. Názory hostů mám v mé knize návštěv ( dolní část obr. 1)
odkazy:
facebook (výstava Duchcov)
iteplice.cz (výstava Duchcov)
novinky.cz (výstava Duchcov)
Doprovodný text u mého plakátu celé znění, napsal kastelán
Marcela Čermáková
Jako Fénix z popela…malovaný Most
Galerie Giacomo - Zámek Duchcov
31. srpna - 28. října 2012
V zámecké Galerii Giacomo je od 31. srpna zpřístupněna vzpomínková výstava Jako Fénix z popela...Malovaný Most. Výstava Marcely Čermákové, rodačky z Mostu, představí osm keramických modelů sakrálních a světských staveb z historického Mostu, které musely před třiceti lety ustoupit povrchové těžbě uhlí. Pamětníci již neexistujícího města zde jistě poznají budovu divadla, pivovaru, děkanského kostela Nanebevzetí Panny Marie, kostela sv. Václava, kostela sv. Františka Serafínského u kláštera minoritů, kostel Sedmi radostí Panny Marie, evangelický kostel sv. Anny či původní podobu hradu Hněvín. Modely budou doplněné četnými kresbami a malbami autorky, která připomene atmosféru již neexistujícího města, inspirovaná svými vzpomínkami, dobovými fotografiemi či dokumentárními filmy. „Mé přemalby maluji podle starých pohlednic, či z filmu tak, že zastavím obraz, sednu si a maluji u obrazovky, protože malovat v plenéru, jak víte, Most historický již třicet let nelze. Píši svou prvotinu - knihu o Mostě a jeho budovách. Proto maluji tyto obrázky, pro mou knihu, píši zatím ,,do šuplíku", prozrazuje autorka výstavy a dodává: „Jsem velký fanoušek starého Mostu, i si ho pamatuji. Bydlela v něm má babička i rodiče, já už jsem vyrůstala jako novomostecká, do starého jsem jen jezdívala“. Na výstavu Marcely Čermákové souběžně navazuje výstava Zničené kostely severních Čech 1945-1989, instalována v zámecké konírně do 30. září 2012. Tato putovní výstava zmapuje chátrání a likvidaci sakrálních památek severních Čech, kostelů, kaplí a synagog. Mezi lety 1945-1989 došlo v Československu ke zničení až pěti set sakrálních staveb, přičemž polovina z nich se nacházela na území severních Čech. Kostely ve velké většině případů nebránily těžbě uhlí ani stavbě přehrady, o čem napovídá bohatá fotodokumentace a archivní dokumentace, prezentovaná na třiceti výstavních panelech. Výstava zahrnuje několik tematických celků, v rámci kterých jsou ukázány konkrétní osudy zničených kostelů. Témata jsou: 1) otázka hraničního pásma, 2) vojenský prostor Ralsko, 3) údolní nádrže Nechráníce a Přísečnice, 4) Severočeská hnědouhelná pánev, 5) likvidace kostelů tzv. verneřické plošiny, 6) institucionální ničení před rokem 1989 a role církevních tajemníků. S každým problémem (kromě posledního) se pojí zároveň i zánik celých obcí a problematika je zasazena do širšího kontextu.
Dolní snímek: Kniha návštěv zápisy hostů vernisáže + výpravy seniorů z Loun s mým výkladem
Dolní snímek: Přednes dvou básní napsaných pro úvod výstavy. Na snímku zprava: Marcela Čermáková, přednes básně JUDr Marie Tesařová, Miluše Dvořáková, Mgr, Hochel Marian. Ostatní hosté stojí proti nám.
Dolní snímek: Přípitek s hosty se odvíjel v příjemné atmosféře, i když jsem byla velmi strémována, ale přátelský a milý přístup pozvaných hostů a přátel mne trémy postupně zbavil.
Dvě fota: Krájení dortu. Mé přání, aby tak jak vypadal, také chutnal. Ani kousek nezbyl chutnal.
Dolní snímek: Provádím hosty vernisáže
Dolní snímek: panel, kde bylo mimo jiné logo
GENIUS LOCI – DUCH MÍSTA