Jediná zachovalá původní ulice starého Mostu kde stávala velká okresní nemocnice
V této ulici je od středověku postavena památka, ještě mnoho století před ,, příjezdem“ kostela Nanebevzetí Panny Marie, která oslovila i archeology a historiky k průzkumu a posléze k napsání studie: POČÁTKŮM STŘEDOVĚKÉHO OSÍDLENÍ A AREÁLU MĚSTSKÉHO ŠPITÁLU S KAPLÍ SV. DUCHA V MOSTĚ autor: Doc PhDr. Velímský, Tomáš, Csc, in: Archeologické výzkumy v severozápadních Čechách v letech 1993-1997, Most 1999, (s.159-170. ISBN 80-901828-5-2.) V Pražské ulici stála třetí největší nemocnice v severočeském kraji. Dnes zde zůstala pouze jedna budova kde bývala vrátnice. Stávaly zde domy s čp. 508, 722, 724, 909, 910, 1035, 1234, 1334, 1376, 1377, 1379, 1386, 1388, 1414, 1700 a také velký městský hřbitov.
Kostel sv. Ducha
Kostel sv. Ducha stojí jednolodní spojený štítem se špitálem sv. Ducha V blízkosti děkanského kostela je tento kostelík jedinou z mála hmotných památek na starý Most, která zůstala na svém původním místě na tzv. Pražském předměstí, později Pražská ulice (dnes Kostelní ulice). (viz KNPM obr. 26) Jedná se dokonce o svědka města středověkého. Kostelík byl postavený před pol. 14. století, je jediným dokladem gotické architektury v Mostě před osudovým velkým požárem Mostu r.1515. Zmínky v některých pramenech dokonce zmiňují zahájení stavby původně dřevěné kaple sv. Ducha již kolem roku 1220. Pokud by to byla realita, považme, je tento kostelík starší než vlastní město Most, protože by vznikl za ještě osady s názvem Gnewin Mozt, Gnevinmost,... (název asi od zakladatele a prvního majitele osady, z které vznikne Most velmože Hněvy z rodu Hrabišiců) !!!
Popis stavby:
Kostel tvoří obdélná loď a presbytář s trojstěnným závěrem. Rohové vchody byly proraženy až v 18. století v souvislosti se stavbou nového barokního špitálu. Aby opticky oddělil obě stavby, byl ponechán převýšený štít. Pozorovatele zaujmou především vysoká štíhlá okna se značně zostřenými vrcholky hrotitých oblouků, zdobí je drobná kružba ve formě trojlistů, čtverlistů nebo plamínků. Kostelík byl ve 2. polovině 17. století barokně upravován (kruchta a strop lodi)V interiéru můžeme obdivovat především ranně barokní malovanou kruchtu (kůr) Zdobenou florálními motivy. Na stropě jsou pak zachované rovněž ranně barokní dřevěné kazety s motivem slunce. Na jednom ze svorníků kleneb najdeme erb se znamením dvojitého kříže na půlměsíci patřící řádu křížovníků Božího hrobu na Zderaze (ti zde měli od 14. století patronátní právo) , na dalším svorníku pak beránka symbolizujícího Ježíše Krista. V kostele je řada architektonických článků, které dávají stavbu do souvislosti s kamenickou hutí nedalekého oseckého kláštera.
Rekonstrukce
V r.1995 se začalo i s opravou gotického kostelíka sv. Ducha. Vlastník objektu, Památkový ústav v Ústí nad Labem nechal v několika etapách postupně zrekonstruovat exteriér i interiér. Celkové opravě předcházel v roce 1995 malířský restaurátorský průzkum. Pro veřejnost byl kostelík slavnostně otevřen v roce 1998. Svému původnímu účelu již dávno neslouží, je odsvěcen. Prostory kostela v současnosti nacházejí využití ke koncertům komorní hudby, slouží jako výstavní síň, popřípadě je pronajímán jako svatební kaple.
Špitál
V souvislosti se stavbou nového barokního špitálu. byly proraženy až v 18. století rohové vchody v kostele sv. Ducha v přízemí a ve výši kruchty. Špitál sv. Ducha byl druhým mosteckým špitálem - město ho nechalo zbudovat na opačné straně města než křížovnický špitál na Komendě. První písemná zmínka o něm je v listině vydané mosteckou městskou radou 26. července 1351, jež potvrzuje, že kostel sv. Ducha tvoří celek s městským špitálem, ležící na pražském předměstí a bude „na věčné časy příslušet jako filiální kostel mosteckého městského farního kostela.“ Toho času stojí vně městských hradeb při cestě do Prahy, (až později po zboření hradeb v 19. století se stává Pražské předměstí součástí Mostu). O tom, komu špitál bude poskytovat svou péči a v jakém rozsahu, rozhodoval jak záměr zakladatele, a výše finančních zdrojů, tak jeho správa a organizace. Pramenů pro poznání podoby této péče se však dochovalo dodnes i v Mostě jen nepatrné množství. Budova samotného špitálu prošla ve 20. letech 18. století barokní přestavbou a tato podoba je poslední stavební úpravou známou dodnes. V sedmdesátých letech 20. století byl ve velmi desolátním stavu vidno na připojených obrázcích.
Popis stavby:
Špitál z roku 1351 je obdélná, jednopatrová, trojtraktová stavba. Jejím prostředkem prochází dlouhá chodba s lunetovou klenbou. Hlavní průčelí o pěti okenních osách člení patrová a korunní římsa. Okna jsou ve štukových pásových rámech, střecha je valbová, krytá taškami.
Přestavby rekonstrukce špitálu v Mostě čp. 289.
Na počátku 90.let 20. století byly prostory špitálu rekonstruovány a upravovány také vnitřní prostory, změnilo se funkční využití jednotlivých místností poplatné době. Kolaudace objektu proběhla 14.srpna 1995. V patře bývalého špitálu sídlí dnes Správa kostela Nanebevzetí Panny Marie v Mostě, Státní galerie výtvarného umění v Mostě a Národního památkového úřadu, který se nejvíce zasazoval o jeho záchranu. V přízemí se nachází restaurace U svatého Ducha.