Příběh mostecké sochy T. G. Masaryka
Slavnostní odhalení pomníku T.G.Masaryka v Mostě 28.října 1935
Město Most a celý kraj pod Krušnými horami prožily 28. října 1935 slavný den. Byla to významná událost, že bylo zhotoveno i pamětní razítko. Výbor pro postavení pomníku T.G.MASARYKOVI dokončil svou práci. Krásná socha dílo akademického sochaře mistra J. Fojtíka profesora na pražské umělecké průmyslovce byla postavena dobrovolnými dary českého a německého lidu. Autorem pomníku jest sochař mistr Josef Fojtík, mramorový podstavec navrhl Ing. H. Mayer z Mostu. Sochu odlila fa. Barták v Praze, kamenickou práci provedla fa. Burghart z Mostu. Péči výboru bylo 28. října 1935 českým i německým školním dětem rozdáno 5.000 kusů barevných reprodukcí j e d i n é h o jezdeckého portrétu T.G.MASARYKA od mistra F. Horníka v Lánech. Hlavní projevy pronesli na 1. náměstí tehdy ministři dr. Edvard Beneš a dr. Franz Spina.
Odhalení pomníku panu presidentovi T.G.MASARYKOVI V MOSTĚ. Při té příležitosti uspořádala mostecká redakce a administrace ,, Časopisu Večerní české slovo“ sportovní oslavy.
Text i německy- Die Denkmalenthüllung des Präsidenten T.G.MASARYK. Im Rahmen der Feierlichkeiten veranstaltete das Abendblatt des ,, České Slovo“ eine sportliche Schau.
Smutný osud bronzového pomníku T.G.Masaryka, kterému nepřála politika.
Socha TGM vydržela na svém místě v Mostě jen tři roky. Večer 27. 10. 1938 sochu z podstavce sejmuli nacisti (symbolicky ovázali provazy kolem krku), později byla roztavena a přeměněna na materiál pro německou zbrojní výrobu. Díky autorovi Josefu Fojtíkovi, který přes válku přechoval odlévací formu, mohla být socha roku 1946 znovu osazena. Ale vydržela zde jen pouhých 9 let. Podruhé a naposled byla socha ve starém Mostě odstraněna 18. 4. 1955 tentokrát komunisty a uložena do vstupní haly mosteckého muzea ve Švermova ulici. Když se muzeum později stěhovalo, nenašlo se pro sochu v menším prostoru mosteckého muzea místo. Byl dán nedůstojně na chodbu muzea , kde nenalezl klid a s ,,požehnáním“ komunistických a kulturních pracovníků byl nakonec rozřezán, kusy bronzu se pak dopravily do prostor bělušické věznice nedaleko Mostu, kde byly údajně zazděny. Otázkou stále zůstává, kdo a proč nechal rozřezané fragmenty do Bělušic odvézt. Takto se dochovaly do roku 1989 kde byly díky pátrání, které iniciovalo mostecké divadlo znovu objeveny. Bohužel však podstatná část bronzových fragmentů už byla rozkradena. Sestavením fragmentů bylo prokázáno, že socha již netvoří celek, z původních 1 500 kg zbylo pouze 484 kg. Zbývající části nelze žádným způsobem spojit, neboť rozřezáním vznikly centimetrové spáry. Osudy pomníku mapuje dokumentární film ,,Příběh bronzových střepů“ natočený podle scénáře Vlastimila Nováka, který Česká televize uvedla koncem devadesátých let. (pramen článek Radek Petržilka a doplněno z oficiálního webu města Mostu).
Veřejná sbírka na novou sochu T. G.Masaryka v novém Mostě v běhu od 1.3.2012 do 30.12.2013
Mostečtí radní rozhodli o obnovení pomníku prvního československého prezidenta Tomáše Gariqua Masaryka. Kasičky veřejné sbírky byly umístěny v městském divadle, SBD Krušnohor, Městské správě sociálních služeb, Středisku volného času, městské knihovně a v budově magistrátu. Veřejnost také mohla přispět i formou bankovního konta. Pomník by se měl stát další spojnicí mezi zaniklým starým Mostem a nově budovaným městem. Občané i firmy tím, že přispěli do veřejné sbírky se spolupodíleli na zhotovení sochy jedné z nejvýznamnějších osobností našich dějin. Průběh veřejné sbírky probíhal od 1.března 2012, pokladničky byly průběžně vybírány a sbírka plánovaně ukončena na sklonku starého roku 30. prosince 2013.
Konec sbírky a výběr stanoviště pro sochu T.G.Masaryka.
Radniční pokladničky se vybrali naposledy v pondělí 30. prosince 2013. Mluvčí mosteckého magistrátu Alena Sedláčková řekla: „Vybralo se zhruba 868 tisíc za celou dobu sbírky. Je to necelá polovina, výroba té sochy vyjde na necelé dva miliony korun,“ Na sochu Masaryka v Mostě se, přispěli lidé i firmy. Obyvatelé Mostu mohli prostřednictvím ankety rozhodnout, kde bude zhruba třímetrová socha stát, nakonec rozhodli, že to bude na Prvním náměstí. „Ne přímo na dlažbě náměstí, ale v prostoru v blízkosti Městského divadla. Má to jednak historickou kontinuitu, protože přímo ve starém Mostě ta socha stávala také na I. náměstí, a navíc si to přála i většina Mostečanů,“ poznamenala dále Sedláčková.
Mosteckou sochu vytvářejí plzeňští sochaři Jaroslav a Ondřej Šindelářovi
Dochovaly se jen části původní sochy, podle kterých stvořili restaurátoři dílo znovu. Forma budoucí sochy už je ve slévárně v Mníšku nedaleko Liberce. Sochař Jaroslav Šindelář vytvořil ve svém plzeňském ateliéru její podobu z kusů, které se dochovaly, i z částí zcela nových. „Bude to bronzová socha tak jak původně, v těch rozměrech něco přes tři metry. Tak sedmdesát procent z té původní sochy se dochovalo, nicméně ne všechny díly byly použitelné, protože nejen, že ji rozřezali, ale ještě došlo k deformaci těch bronzových částí, to znamená, že ty rekonstrukční práce jsou poměrně rozsáhlé,“ popsal Šindelář. Má být hotova na jaře a bude umístěna v centru Mostu. Sochu chtějí v Mostě odhalit letos ve druhé polovině roku. Nabízí se říjen, kdy byla socha poprvé v Mostě odhalena v roce 1935 při výročí vzniku Československa.
Zdroj: Citace a údaje použity z článku Jana Beneše
Pár slov autorky webovek
Na závěr této kapitoly, zde mám pro Vás fotografii nalezenou v rodinném albu mého otce (ročník 1930) ze slavnosti v Mostě se sochou T.G. Masaryka. Jen nevím z kterého je to roku. Není tam nic poznamenáno. Scan fotky jsem poslala do redakce NAŠE MOSTECKO a přišla mi tato odpověď , cituji: ,,Dobrý den paní Čermáková, děkuji za zaslání fotografie. S kolegou jsme ji podrobili analýze a došli jsme k závěru, že se jedná buď o znovuodhalení sochy po II. světové válce a nebo o slavnost, těsně po druhé světové válce." Pravdou je, že prvního ani druhého odhalení sochy jsem se účastnit nemohla, protože jsem nebyla na světě, ale čistě z patriotismu k mému městu se ráda zúčastním třetího odhalení s přáním, aby socha vydržela dlouhá léta jako spojnice nového se starým Mostem. Vždyť pokud část sochy je ze staré sochy, tak to má jistou symboliku.