Znak Mostu po současný
Most byl již od svého vzniku královským městem srovnatelný významem s předními městy českého království, jakým byla Kutná Hora, Praha. Jedním z důležitých počinů, u kterých mostečtí byli, byla mincovna a ražba brakteátů a později pražského groše. V Mostě měla být zřízena mincovna v polovině 13. století kolem roku 1260. Při první měnové reformě r. 1300 za krále Václava II. je rozhodnuto přesunout ražbu mincí do centrální mincovny a tak se mistři mincíři jak z jiných měst tak i mostečtí stěhují do Vlašského dvora v Kutné hoře kde razí stříbrné mince známý pražský groš. Jako upomínku je nad mosteckou šmitnou erb s nápisem BRUX .
Město Most má také vedutu celého města (dnes uloženou ve sbírkách Strahovského kláštera v Praze) od známého slezského dřevorytce Jana Willenberga (1571 -1613), který zhotovil veduty měst jako Znojmo, Praha a řady jiných. Jako součást veduty je zde i erb města platný v roce 1602, kdy byla veduta zhotovena.
Ve starém Mostě byl také erb města vícekrát vyhotoven například z pískovce či jako kamenný architektonický prvek významných budov .
Další zajímavou verzí kde je erb města je městské právo. Je dřevěné a znázorňuje lidskou paži s dlaní, na spodní části je městská pečeť. První bylo zhotoveno kolem roku 1411 a ve středověku bylo užíváno k soudní moci dnes slouží primátorovi města při slavnostních příležitostech jako symbol moci spolu s insignií Mostu.
Také v poněmčeném Mostě se mohl vyskytnout znak Mostu alias Brüxu. Povedlo se mi nalézt zajímavost na stránkách Válečného muzea pana Siebera. Je to čajová lžička s erbem Mostu z jedné z kaváren starého Mostu. Vyhotovila jsem její repliku.
Díky mému vyhledávání různých starých pohlednic a záběrů ze starého Mostu , které vyhledávám z důvodu mého výtvarného tvoření, se mi zadařilo zcela náhodou objevit v jednom katalogu aukční síně foto vzácné medaile z roku 1878, kde je jak jinak mostecký znak na líci .
Znak je jistě ztvárňován nejen v Mostě ale i v jiných městech, městeček a obcí od dob vzniku poštovního a telegrafního úřadu také na razítkách. Razítka byla nejen poštovní ale také se vydávala při různých významných událostech. Jako zajímavost jsem zde uvedla tyto (zleva: Pamětní razítko se znakem Mostu z pohlednice KE KAŽDOROČNÍ CÍRKEVNÍ SLAVNOSTI MARIE SNĚŽNÉ vydané ke stejné události; prostřední- razítko se znakem Mostu na CERTIFIKÁTU O KREMACI -soukromý archiv rodiny; vpravo- klasické razítko města – NA DOMOVSKÉM LISTĚ soukromý archiv rodiny.Všechna tato razítka jsou z období od 1916 do roku 1948, ještě za starého Mostu.
Verze znaku města Most s vodou a v barvách dnes ustálených a používaných.
Verze znaku města Most s vodou a v barvách dnes ustálených a používaných.
Druhá černobílá verze městského znaku je bez vody , ta byla radou města schválená a je i na fotu ze stránek statutárního města Mostu na současné pečeti.