Znovuoživené tradice, nové tradice, úspěchy Mostu
(Zdroj: zde použity texty z článku R. Slížové redaktorky časopisu 7/Sedmička, dále jsou dopsány data čí informace z jiných ověřených zdrojů pro doplnění tématických souvislostí vyhledané v knihách či encyklopediích, tisku atd.)
V této kapitolce v úvodu pouze pár slov. V této kapitolce jsou představeny tradice a úspěch v oborech - mimo sport, které mají návaznost se starým Mostem, ale také tradice (např. výstavy ušlechtilých koček, sochařské sympozium, malířské sympozium), které není známo zcela jistě, zda byly rovněž v Mostě starém či jsou zcela novomostecké. Přesto si našli zde své místo, reprezentují a dělají dobré jméno městu Most za všechny z nás, co tu máme domov. Vždy přímo v ,,okénkové pohlednici“, sestavené k té či oné tradici, je pár slov textu. Úplně vše zde ani představit nelze, ale protože mediální obraz okolí Mostu, našich šikovných a pracovitých lidí je skreslený a negativní, tak jsem se pokusila Vám představit pár těch, které by tento obraz mohli poupravit a ukázat Vám Most v lepším světle a některé úspěchy z posledních let. Most má své pevné místo v historii Čech z minulosti, nyní v současnosti a má jistě i co nabídnout do budoucnosti.
Nejenom uhlí, benzin proslavily Most v Čechách za hranicemi : (citace 7/ Sedmička)
ÚSPĚCHY MOSTU: (mimo sport) Vše Made in Most. (alias Made in Mostecko)
*1995 - Ing. Ivan Váňa obdržel (před 20 lety) Cenu města Mostu za celoživotní dílo v oblasti vinařství obr.1,2A, 2B, 4, 5
*2005/06 Moše Váňa a jeho Košér víno bodovalo v Top 77 vín České republiky.
Vína z mosteckých vinic jsou oceňována na domácích i mezinárodních výstavách. obr.3
*2010 Božena Brejchová z Mostu podniká v medovnictví přivezla zlatou medaili Český med 2010 za nejlepší český med obr.9
*MOSTECKO : 2009 Jaroslav Radoš řezník z Lomu u Mostu převzal certifikát A klasa za ŠUNKU LADA - vlastní receptura a má ochranou známku. Více okénková pohlednice obr.7
ZNOVUOŽIVENÍ STALETÝCH TRADIC:
V řemeslech v Mostě (původním, starém) vynikali cechy v oborech: oděvníci, kožedělci, kovodělci, stavaři, dřevaři, pekaři, mlynáři, ovocnáři, řezníci, vinaři, sladovníci, také těžaři a další. V archivu stojí, že na Mostecku se jako první těžil kamenec, nikoliv uhlí. V knize Historie a současnost podnikání na Mostecku a Litvínovsku píše mimo jiné historik Martin Myšička ,, Potravinářská řemesla patřila ve městech k nejvýznamnějším odvětvím. Nejinak tomu bylo i v Mostě.“ Jako příklady úspěšného navázání na tradici dávných řemesel ze starého Mostu v novém Vám představuji úspěchy ve třech jmenovaných řemeslných oborech, které jistě stojí za pozornost, protože reprezentují naše město mnoho desítek let nejen u nás, ale i ve světě a dělají městu Most dobré jméno. Je to vinařství, pivovarnictví a staleté řemeslo řeznické.
Cech vinařský,
,,Cech vinařský“ byl založen v Mostě roku 1535, ale první vinice jsou zde založeny kolem roku 1207 obr.1. Záznam v knize Gedenkbuch ,, 4.října 1584 zničilo krupobití celou úrodu vína na Resselu.* Kroupy jako lískový ořech zůstaly 3 dny ležet.“
*Ressel = vrch dnes zalesněn, před staletími vinice.
Vinařství v Mostě zaniká postupem rozvoje těžby uhlí úplně roku 1920. Nyní se vrací. Doslova ze země vydupal Ing. Ivan Váňa tuto tradici. (obr.2A, 2B.) Zjizvenou zemi mosteckých výsypek začal osazovat prvními vinicemi již od roku 1967 ( více odkaz na vinice - nové areály a rekultivace; rekultivace dnes). Jeho záměr se zdařil a obnovil vinařství se ctí s velkým úsilím a pracovitostí svou, svých zaměstnanců a celé jeho rodiny. Toto životní dílo tvořili více jak čtyřicet let a tradici, která byla půl století zcela zaniklá se ctí obnovil. Dnes je víno vypěstované na Mostecku známé u nás i za hranicemi stejně jako ve středověku. V rodinné tradici pokračuje i níže zmíněný Moše Váňa z Českého vinařství Chrámce, který vínu a Mostecku dělá rovněž velmi dobré jméno. Úspěchy, které nejsou jednorázové, ale reprezentují naše město jistě můžu zařadit mezi nej. Kromě Kanady a Rakouska, je třetí na světě, kdo dělá košer ledové víno, právě Moše Váňa obr.3. Most tedy především v očích Čechů získává jinou tvář, než jako začouzené průmyslové město. Víno z Chrámců můžete ochutnat při Dni otevřených dveří v Českém vinařství Chrámce, také v rámci nových jednodenních tradičních kulturních akcí s doprovodným programem jako je Divadelní vinobraní obr. 4. nebo Dny vína obr. 5. a jiné.
Cech sladovnický
,, Cech pivovarnický a sladovnický“ byl v Mostě založen roku 1482 . Právo vařit pivo již pochází z doby 1273. Více k historii je v mé ,,okénkové pohlednici“ Bezmála 11 let byla v Mostě po novodobém krachu pivovaru Sedlec přerušena mnohasetletá tradice vaření piva, která je v Mostě z doby 13. století. Povedla se obnovit v roce 2009 nikoliv ve velkém, ale jako Minipivovar Kahan v soukromém vlastnictví pana Luňáčka v objektu kina Kosmos. Jeho invence, nadšení si našli své místo a pivomilci, ho přivedli na myšlenku zavést tradici Pivních slavností. obr. 6. Takže pivo se v Mostě opět vaří a tradice sladovnictví v Mostě žije dál.
Cech řeznický
,,Cech řeznický“ byl v Mostě založen roku 1447. Více k historii v ,,okénkové pohlednici“ obr. 7.
Šunku s medem podle vlastní originální receptury vyrobil Čechách jako jeden z prvních řezník Jaroslav Radoš z Lomu Mostu. A tak se Lom u Mostu zapsal do uzenářské historie a šunka odtud putuje do celé republiky.
Trhy a tržnice v Mostě
Již král Přemysl Otakar I. potvrzuje Mostu ,,práva trhová“. Klasické trhy s potravinovými produkty měli v Mostě staletou tradici již z roku 1207, kdy byl Most ještě tržní osadou jak z názvu vidíme. Později je tržní osada Most povýšena na královské město. Celou historii starého města Most chodívaly hospodyňky také nakupovat nejméně jednou týdně na jarmark/trh/ až do zániku starého města. Jak říkávala má matka, na trhu už v šest ráno sehnala vždy to, co v obchodě nebylo a hlavně - čerstvé. Obnovená tradice Farmářských trhů zemědělských a potravinářských produktů na tuto tradici navazuje v Mostě novém. Je to příjemná změna v době odlidštělých velkoprodejen nakupovat pod širým nebem, přímo od výrobců, farmářů, zahrádkářů obr. 8.
Včelařství Most
Více k historii včelařství v Mostě je v ,,okénkové pohlednici“ obr. 9. Málokdo by ještě před několika lety uvěřil, že v údajném ,,městě výsypek“ se daří dobře i včelařům. Rodinná včelí farma manželů Brejchových dokonce získala zlatou medaili v soutěži Český med 2010. Mostecký med je nejlepší v Česku. Protože přísná pravidla a zkoušky čistoty medů jsou přísná, jistě je to úspěch, na který může být Most hrdý.
V poválečném již ryze českém Mostě vzniká nová tradice. Je založen Československý rybářský svaz. Jeho sídlo bylo v původním starém městě Most naproti legendární kavárně Pošta na Náměstí 14. prosince v sousedních domech s čp.347 a 476. Po zbourání Mostu a rozdělení republiky navazuje na tento svaz Český rybářský svaz – místní organizace Most nyní sídlem tř. Budovatelů čp. 2931/156. V roce 2015 oslavil svaz 70. výročí svého založení. obr. 10..
Také skauting leč zkoušen historickými politickými – ismy v Mostě obnovil již počtvrté svou tradici. Během následujících několika let se museli skauti potýkat s mnohými těžkostmi, neboť zejména nacistům a komunistům byly jejich hodnoty trnem v oku. Šlo především o jejich náboženské základy spojené s výrazným etickým a mravním étosem, který byl v příkrém rozporu s ideologií a praxí nacistického i komunistického režimu. První skautské oddíly na Mostecku a posléze v Mostě (starém) vznikly již před první světovou válkou a ve dvacátých letech 20. století. obr. 11.
NOVÉ ZAJÍMAVÉ TRADICE : ,,MALÉ KALENDÁRIUM“
Termín polovina září MOSTECKÉ SLAVNOSTI (první ročník ???, po r.1990) . Slavnost je nejen pro Mostečany ale i širokou veřejnost. Můžete se jste-li patrioti jít oblečeni v modro – bílé, což jsou barvy mostecké vlajky a zapojit se do slavnostního tradičního průvodu v čele s dechovkou a mažoretkami. Sraz všech je na 1. náměstí a pochoduje se směrem třídou Budovatelů přes most k přesunutému kostelu, kde je připraven celodenní program obr. 12. Kulturní program je pro celou rodinu, každý si vybere to své. Obdobná slavnost DEN HORNÍKŮ (poprvé roku 1947) je v Mostě také pořádána každoročně v září, jen s rozdílem, že je pouze pro pracovníky dolů a jejich rodinné příslušníky. Den horníků je po roce 1990 doplněn ještě novodobou tradicí viz Setkání hornických měst a obcí. obr.14
(1. ročník v novém REPRE od r. 1989 ) VÝSTAVA UŠLECHTILÝCH KOČEK každoroční výstava v Mostě bývala v kulturním domě REPRE. Roku 2014 se konala od 10.-11. května na zimním stadionu obr. 13,
1997/ 9-10 SETKÁNÍ HORNICKÝCH MĚST A OBCÍ 1. ročník, se konal 1997. Město Most se jako hornické město rovněž každoročně účastní. Při 12. ročníku v roce 2008 byl hostitel slavnosti Most. obr. 14
1. ročník 1999 FESTIVAL LEOPOLDA GASMANNA Varhanní soutěžní přehlídka mladých interpretů pořádá v kostele Nanebevzetí Panny Marie.
V současnosti je festival již prestižní záležitost a nová kulturní tradice Mostu. obr. 15
1. ročník 2008 /9 DIVADELNÍ VINOBRANÍ obr. 4. - zahájení druhé poloviny divadelní sezony
Nultý ročník 2008 /7 SOCHAŘSKÉ SYMPOZIUM podrobnější představení na obr. 16 (viz Umělecká díla v ročníky Mostě č. 0,1,2,3,4,5,6, )
1. ročník 2009 /8 MALÍŘSKÉ SYMPOZIUM od 10. srpna 2009 obr. 17
1. ročník 2011/ 3 DNY VÍNA obr. 5. v budově sportovně vzdělávacího centra na Benediktu
1. farmářské trhy - 14. května 2011 FARMÁŘSKÉ TRHY obr. 8 hipodrom květen - listopad
1. ročník květen 2011 PIVNÍ SLAVNOSTI obr. 6. budova kino Kosmos Minipivovar Kahan. konali se zatím ob rok, celkem třikrát.
Toto je malá ukázka našich zajímavých akcí z nového milenia. Je jich mnohem více z různých oborů a profesí. Máme zde v Mostě co nabídnout, jedeme dál, pánové a dámy a jsme moderní.