Nové městské parky
Říká se , že parky jsou plíce města, kde jinde by byly zapotřebí více, než v Mostě. Tak Vám chci ,, zelený Most“ malinko představit. Tři z nejstarších parků v novém Mostě jsou parky s fontánami dva z nich v cihlové zástavbě založené v roce 1965, které se spolu s bytovkami stavěli ještě v době, kdy šlo o rozšiřování bytové výstavby nikoliv kvůli likvidaci, ale přílivu pracovníků do Mostu. Parky s fontánami dostavěny už po rozhodnutí o likvidaci starého Mostu (rok 1964).
Čtyři pohledy na park pod Lunou (obr 1), v ulici ČSA, dříve nazýván jako ,,fontána u kasáren“ protože tehdy ještě Luna nestála. V tomto parku byly mimo jiné i pergoly s šípkovými růžemi a vysázeny záhony růží, ty byly sázeny všude před novými bloky domů cihlové zástavby. Svého času (za socialismu a mého dětství) se městu Most říkalo ,, město růží“. Dnes jsou v parku nejzajímavější stromy – magnólie a Liliovník tulipánokvětý. Druhý nejstarší park v novém Mostě se nachází na nároží ulic J.Skupy a Třídy Budovatelů (dříve Podžatecká) s názvem ,,Zpívající fontána" Tento park se dočkal rekonstrukce a byl do něho zakomponován morový sloup sv. Marie původně pocházející z III. náměstí ve starém Mostě ve žlutém oválku (obr.2). Ze stejných let pochází i třetí park nazývaný při jeho vzniku ,,fontána 1 a 2 v parku Sever“ (obr.3), ten je již moderně pojat a jsou do něho zakomponovány umělecká díla modernismu, tento park volá po rekonstrukci, snad se dočká. Fotografie jsou z knih vydaných v 70.letech. Park ulice Čsl. Armády (obr.4), kde je umístěn velký památník Rudoarmějcům, je v poblíž budovy archivu a muzea . Máme zde nově vytvořený malý parčík přímo v areálu Oblastního muzea kam byly vkusně zakomponovány barokní vázy původně z atiky kostela sv. Františka Serafínského z II. náměstí starý Most (obr. 5). V parcích máme také zajímavé rostliny. (obr.6) Například v parku střed jsou trvalkové záhony , z dřevin – sekvoj, Ginkgo biloba, okrasné jabloně Malus, okrasný muchovník (druh jeřábu), sekvoje, okrasné břízy Betula, okrasné keře kalina a jiné viz kapitola zajímavé mostecké stromy. Rozsáhlý dlouhý park je také rovnoběžně pod areálem mostecké nemocnice (obr.7) Dále představuji lesopark Hrabák, který je rekultivovaný ze stejnojmenné výsypky. Pro Vaši představu, (mimomosteckých) zde je černobílý snímek od ing.Štýse, jak to vypadalo před rekultivací, snímek vlevo nahoře. Začalo se pod hřbitovem v roce 1990, na ploše 11 ha, ty řeší dolesnění okrajových ploch, mezi stávající rekultivací a komunikací Most – Čepirohy. Plochy byly terénně upraveny, aby nevznikaly bezodtoká místa, na plochách k zatravnění byla povezena ornice, svah nad obcí Čepirohy byl zalesněn, na ostatních plochách byly provedeny sadové úpravy s výsadbou vzrostlých zemin.(obr.8)
Centrální park Šibeník
Dalším rozlehlým parkem je vrch, kde je centrální městský park - lesopark Šibeník (též Šibeniční vrch, německy Galgenberg) je vrch s lesoparkovou úpravou v nadmořské výšce 320 metrů, který se nachází v městě Mostu v Ústeckém kraji. Jeho západní strana těsně přiléhající k centru města je vymezena ulicí Jiřího z Poděbrad. Na jihu a jihovýchodě jej od sídliště zvaného lidově Vídrholec odděluje ulice Jana Palacha. Severovýchodní část je ohraničena ulicí Josefa Suka a na severní část parku končí ulicí Moskevská. Jméno návrší odkazuje, že ve středověku zde bylo popraviště. Na konci 19. století začal sloužit jako vojenské cvičiště a k tomuto účelu byl využíván ještě po druhé světové válce. Dodnes jsou na úbočích zřetelné zákopy. V letech 1966-1973 bylo na tomto doposud travnatém území vysazeno několik desítek tisíc stromů, vybudovány asfaltové cesty a lavičky. Postupně zde vyrostl centrální městský park o rozloze zhruba 70 ha. Park Šibeník zde vznikl v souvislosti s výstavbou nového města jako ústřední park pro panelová sídliště vyrůstající od konce 60. let kolem něj. V 80. letech byla v parku vybudována dvě dětská hřiště (vláček s pískovištěm v severovýchodní části a betonové prolézačky v jižní části), obě jsou dnes již značně poničená. Další hřiště zde vzniklo na konci 80. let, jeho symbolem se stal dřevěný slon. I toto hřiště je dnes zničené. V roce 2006 byl v jihozápadní části parku vybudován oplocený areál skatepark a hned za ním dirtová dráha pro extrémní cyklisty o celkové délce cca 200 m s pěti překážkami. Povrch dráhy je hlinitopísčitý. Ve stejné době proběhly i poslední úpravy v parku jako vybudování nových laviček a zpevněných cyklostezek, které doplňují původní asfaltové cesty. Prostranství u křižovatky ulic Jana Palacha a Topolová v jižní části Šibeníku slouží jako místo pro stanoviště cirkusů.
Mostecké arboretum
(převzato Homér - Lucie Bartoš) U základního stromu mosteckého arboreta se brzy objeví dlažba. Kromě estetické úpravy kolem metasekvoje se také pilně pracuje na projektové dokumentaci budoucího parku stromů. V něm by mohla být umístěna i vyhlídková věž. Šest a půl let už uplynulo od slavnostního zasazení základního stromu mosteckého arboreta v oblasti výsypky lomu Most u děkanského kostela. Od té doby metasekvoja roste a jejím sousedem se stalo restaurované sousoší svátého Jana Nepomuka a světců, doplněné chodníčky a lavičkami. Pohled z výšky. Mostecké arboretum bude unikátní hned několika věcmi. Za prvé nepůjde „jen' o soubor stromů, ale doplní jej také geologické a památkářské exponáty. Další novinkou má byt rozhledna. „Chtěli bychom, aby projektant do projektu zakomponoval i vyhlídkovou věž. Žádné české arboretum ji nemá a kromě leteckého pohledu tak není možné se pohledem na arboretum a budoucí jezero kochat z výšky,“zdůvodnil nápad Rudolf Jung předseda Okresní hospodářské komory Most a člen Arbotýmu. Vyhlídkovou věž ale nebude možné hradit z dotace z 15 ekomiliard. „Někoho by mohla zaujmout a stát se velkým reklamním poutačem," myslí si Rudolf Jung. Nosnou myšlenkou mosteckého arboreta, které bude rozprostřeno na ploše osmi a půl hektaru, bude především uplatněni některých druhů třetihorní flóry, které se podílely na vzniku uhlí, tedy suroviny, která je pro Mostecko více než charakteristická.
To je k největším mosteckým parkům vše. Žiji tu nepřetržitě celých padesát let. Proto vidím ten ohromný kus práce, co se zde udělal. A co se týká zeleně, je to znát i na ovzduší, není ideální ale je lepší. Zeleň pomáhá.