III. náměstí
Toto náměstí bylo nejmladší z hlavních třech náměstí starého Mostu. Mělo pravidelný čtvercový tvar: původně je náměstí v listině z roku 1311 příznačně nazýváno ,,novum forum“ (nové náměstí) bylo také zváno český rynek. Náměstí vzniklo již v době kolem roku 1260, v místě, kterému původně dominoval klášterní kostel řádu magdalenitek, jenž nesl název Sedm radostí Panny Marie. V průběhu času mělo také názvy: - po zřízení německého gymnázia v polovině 19. století je přezváno na Gymnazijní náměstí. Později je kostel nazýván piaristický kostel a i III. náměstí je přejmenováno na Piaristické náměstí. V druhé polovině 20. století jako poslední přejmenování náměstí na dr. Šmerala. Mostečany bylo náměstí lidově překřtěné na ,, autobusové“ a III. náměstí – třetí.
DOMINANTY III. NÁMĚSTÍ
Kostel magdalenitek byl po požárech ve 2. polovině 18. století zbarokizován. Po zrušení řádu patentem císaře Josefa je kostel předán do Mostu nově příchozímu vzdělávacímu řeholnímu řádu piaristů. Od té doby se tomuto kostelu začalo říkat piaristický kostel. Druhou dominantou náměstí byl pískovcový mariánský sloup z roku 1710. Je od autora jehož jméno není známo, pravděpodobně z téhož roku. Kvalitní práce raného baroka, socha byla a je pohledová ze všech stran. Z náměstí byl sloup odstraněn při vybudování autobusového nádraží. Byla zde také zajímavost: citace je uvedena v dokumentu o bouraném Mostě natočeného Krátkým filmem Praha z let 1969-72: ,,V minulých staletích zřejmě zdobilo podloubí celou severní stranu III. náměstí. Ve 20. století zůstal pouze jediný dům s podloubím“ Je vidět na všech záběrech této strany náměstí.
OBCHODY A PROVOZOVNY III. NÁMĚSTÍ
V hostinci Modrá hvězda se na sále hrávala první ochotnická představení a to do roku 1911, než bylo postaveno kamenné divadlo. Mezi lety 1880 - 1890 začíná vzrůstat ochotnická činnost avšak o divadelnictví na Mostecku máme první písemnou zprávu již z roku 1681. Restaurace Modrá hvězda měla tento název v české či německé podobě až do zbourání města. Známá budova bylo také Německé reálné gymnázium zřízené roku 1850. V této budově je později zřízena knihovna a poradna pro matky s dětmi do 3 let věku. Byla zde také Jídelna, která byla zřízena v jednom s domů v sousedství domu s podloubím.V jednom z nárožních domů byly Květiny.
PRŮZKUM NA III. NÁMĚSTÍ
Největší překvapení přinesli teprve průzkumy jednotlivých domů, v jejíchž sklepích, komorách a průjezdech se pod barokními, pseudorenesančními a secesními fasádami ukrývaly měšťanské domy z 13. až 16. století. Nejcennější byly samozřejmě domy z 13. století na třetím a druhém náměstí…například domy s čp. 239, 240, 242, 243, a 244.( Heide Mannlová Raková)