II. náměstí
Toto náměstí mělo obdélníkový tvar vzniklo přiložením k I. náměstí záhy po založení města Mostu, známé jako druhé. Nacházelo se na rozhranní občanské osady Most (něm. Brücke později Brück) a slovanským městysem Hnewin Mozt.
Poprvé přišli do Mostu minorité a vystavěli zde konvent již ve 40 letech 13. století v ranně gotickém stylu původně zasvěcený sv. Vavřinci, který jako celý Most strávil hrozný požár roku 1515 a po něm z Mostu nakrátko minorité odešli, vrací se 1578 a díky donátorům znovu svůj klášter postaví. Nový kostel, však již zasvětily sv. Františku Serafinskému.. Odtud se odvodil jeden z názvů náměstí a to Minoritánské. Náměstí dýchalo nejen duchem církevní architektury, ale rovněž tradicemi a čilým obchodem. Již z dob vzniku trhové osady mělo toto náměstí pradávné privilegium a to právo pořádání trhů, bylo trhy proslulé. Nejvíce trh týdenní, který patřil ve své době k velkým slavnostem Mostečanů. Tato tradice se na náměstí udržela po staletí. Mosteckými hospodyněmi byly navštěvované převážně zeleninové trhy i po celou polovinu 20 století až do likvidace Mostu. Další názvy tohoto náměstí: za Rakouska-Uherska se nazývalo císaře Wilhelma II., ve II. světové válce Hermanna Göringa, či dr. Goebblese a po válce přezváno na poslední název generála Svobody alias ,,druhé“ .
DOMINANTY II. NÁMĚSTÍ
Již od jeho vzniku byla jak výše uvedeno dominantní stavbou soustava budov minoritského kláštera. Nacházela se zde v horní části náměstí socha sv. Jana Nepomuckého a v dávné minulosti i malá kašna. Do dolní části náměstí je přesunuta od roku 1935 velká renesanční kašna od J.A. Dietze z I. náměstí. tato kašna se během 50 let přesouvá potřetí a dva další přesuny ji ještě čekají ve 2. pol. 20. století. Další dominantou svažujícího se náměstí kromě starých domů se stala i dvě krásná stromořadí , která se objevují na starých pohlednicích. Druhé náměstí bylo zkrátka jednou z velmi důležitých tepen života po celou existenci města Mostu.
OBCHODY A PROVOZOVNY II. NÁMĚSTÍ
V posledních několika desetiletích před demolicí, se zde nacházela až v dolní části náměstí v blízkosti průchodu populární ,,knajpa 5.cenové skupiny“ hospoda Řemesla a naproti ní Dům řemesel se sklenářstvím. Z obchodů a provozoven uvádím: Opravna hodin KOVOČAS, Zverimex, Tabák, dvě Prodejny partiového zboží, Káva – čaj a jiné. Byl sem také umístěn v posledních letech Sdružený podnikový archiv Severočekých hnědouhelných dolů (SHD).
ZAJÍMAVOST II. NÁMĚSTÍ INTENZÍVNÍ ARCHEOLOGICKÝ PRŮZKUM
Před zánikem Mostu na tomto náměstí probíhal ( mezi lety 1970 – 1975) intenzivní archeologický průzkum, který dnešním obyvatelům Mostu pomohl doplnit jisté chybějící střípky minulosti města, které bylo pronásledované častými velkými požáry, jenž opakovaně poškozovaly mimo jiné i klášter a kostel na tomto náměstí. Jako Fénix z popela povstalo. Město vždy bylo opakovaně vystavěno v ještě vznosnější architektonické podobě a sloužilo dál svým občanům po celá staletí.
Z různých publikací stojí za zmínku:
* ARCHEOLOGICKÝ VÝZKUM MĚSTA MOSTU 1970 -1975, spoluautoři. Doc PhDr.Tomáš Velinský, Csc; Antonín Slavíček; prof.doc.PhDr Jan Klápště,Csc - 1978
* ARCHEOLOGIE MĚSTA MOSTU (autor: prof.doc.PhDr Jan Klápště,Csc) Základní uspořádání nálezového fondu a dokumentace archeologického výzkumu v l. 1970.1981 a publikace vybraných kapitol. - Urban Archaeology of Most. (1993-1995, GAČR 404/93/1036).
* ARCHEOLOGIE STŘEDOVĚKÉHO DOMU V MOSTĚ A JEHO PARCELA čp. 226 (autor: prof.doc.PhDr Jan Klápště,Csc) ), The archaeology of a medieval House (No. 226) in Most, Mediaevalia archaeologica 4/2002 Příprava publikace archeologického výzkumu části domovního bloku v městě Mostě (1997-1999).
* PROSTŘEDNÍ NÁMĚSTÍ VE STARÉM MOSTĚ (autor: prof.doc.PhDr Jan Klápště,Csc) Archeologické výzkumy severozápadních Čechách v letech 2003-07, Most 2008, sv.297-306 2008
* KLÁŠTER MINORITŮ V MOSTĚ Das Minoritenkloster in Most (Brüx), Jan Klápště-Jan Muk-Josef Bubeník, Archeologické rozhledy 3/2010, s. 429-468 .- 2010