I. náměstí
Nejstarším mosteckým náměstím, které vzniklo hned při založení města bylo I. náměstí, které sloužilo jako tržiště na křižovatce obchodních cest. Jeho zajímavostí je trojúhelníková podoba jak můžeme vidět na mapách. Náměstí mělo v průběhu času tyto názvy – původní středověké Staré či Tržní, za Rakouska-Uherska Bismarkovo alias Marktplatz, zde bývaly i trhy, za 1. republiky dr. Antonína Švehly, za 2. sv.války Adolfa Hitlera a po válce jeho poslední název náměstí Míru. Nejčastěji bylo označováno jako I. (první) náměstí. nebo lidově ,,Mírák“
Na prvním náměstí se odehrávalo mnoho zásadních, důležitých událostí města Mostu. Mohu vyjmenovat ty nejvíce zajímavé či opakované. Z církevních to byla oslava svátku Marie Sněžné patronky mostecké a to 6. srpna na památku vítězné bitvy na Zahražanech z roku 1421. citace: ,,Jako stálou vzpomínku vstoupivší do dějin města Mostu bylo každoročně oslavováno slavnostními bohoslužbami a průvodem s Nejsvětější Svátostí začínající na prvním náměstí po staletí až do 2. světové války.“ Dokládají to staré pohlednice již 19 z přelomu. a počátku 20. století. Další byla každoroční oslava Svátku upálení Mistra Jana Husa 6. července citace: ,,Na náměstí se seřadil lampiónový průvod, vždy s dosti velkým počtem účastníků a odešel na kopec k hradu Hněvín. V ulicích, kudy průvod procházel, byla všechna okna slavnostně ozdobena a ve všech zářily zapálené svíčky.“ Další nevšední událost je stará dvě století. Na malovaném střeleckém terči je zachycen příjezd císařovny Ludoviky Augusty s průvodem roku 1808 do Mostu a průjezd prvním náměstím. Na přelomu a počátku 20. století se na tomto náměstí započaly revoluční události dělnictva Mostu uvádím velkou účast při stávce roku 1900, dále jak je v kronice Mostu zaznamenáno zde proběhla střelba při zrodu 1.Československé republiky v roce 1918, také zde a nejen tady probíhala 4 týdenní velká Mostecká stávka v březnu a dubnu 1932. Prvomájové průvody ve třicátých letech. Příjemnou událostí prvorepublikovou byly oslavy při zvolení prvního prezidenta T.G.Masaryka 24.května 1934. citace: ,,Město Most bylo již od ranních hodin slavnostně vyzdobeno státními a městskými prapory. Četné domy ozdobeny byly chvojím, ve výkladech obchodů byly obrazy s presidentem nebo jeho busty. Za okny příbytků byly praporky ve státních barvách. Pohled na rozsáhlé náměstí toho času Švehlovo , které bylo vyplněné do posledního místečka byl překrásný. Pochodně a lampiony zářily do šera a bohatě ozdobená radnice byla ozářená reflektory. Rovněž okna mnoha domů byla slavnostně osvětlena.“ Podobně to probíhalo na náměstí i při slavnostním odhalení sochy T.G.Masaryka 28.10.1935. Severočeská župa československé obce legionářské uspořádala ve dnech 1.-4. července 1937 v rámci celostátních oslav „Oslavu 20. výročí bitvy u Zborova“ pod protektorátem presidenta republiky dr. Edvarda Beneše. Oslavy byly zahájeny na náměstí dr. Ant. Švehly. Další slavnost proběhla oslava konce 2. světové války v květnu 1945 a oslava znárodnění dolů 25. října téhož roku. Po únoru 1948 se zde odehrávaly každoroční oslavy 1. máje jako socialistické manifestace a 9. září oslavy Hornického dne. To jsou ty nejzajímavější události na tomto náměstí.
DOMINANTY I. NÁMĚSTÍ
Renesanční radnice postavena v roce 1550 a zbořena v roce 1881 sloužila 331 let Na jejím místě poté vyrostla budova okresního a krajského soudu s věznicí v neorenesančním slohu z r 1883. Nová pseudorenesanční radnice postavena 1881 -1883 ve spodní části I. náměstí. Soud i radnice přetrvaly ve stejné podobě až do zániku starého Mostu. Po celá staletí zdobil náměstí morový sloup sv. Anny se sochami zemských patronů z roku 1681 od sochaře italského původu Pietra z Toscany, na poctu 1100 obětí moru v Mostě, kdy zemřela jedna čtvrtina obyvatel Mostu, z toho mnoho dětí. Dále se zde nacházela renesanční kašna z roku 1587 od Vincence Petrasche se stojícím lvem opírajícím se o kartuš s městským znakem od J.A.Dietze který byl do kašny přidán r. 1729. Po 350 letech roku 1935 byla kašna přesunuta na II. náměstí, kvůli pomníku prezidenta ČSR T.G.Masaryka který byl slavnostně odhalen 1935, ale měl jepičí život jelikož již 1938 je stržen nacisty.
OBCHODY , HOTELY I. NÁMĚSTÍ
Od poloviny 19.století čtyři hotely postaveny byly během proměny královského Mostu ve stavovské a později průmyslové město. Původní názvy: hotel Adler, Ross, U Jelena, U Zlatého lva. V období po 2. světové válce je přejmenován původní Hotel Ross na hotel Praha, jeho zajímavostí byly otáčivé vchodové dveře a v jeho těsném sousedství byl nově zřízen Gril bar - Praha. V objektu bývalého hotelu U Zlatého lva je zřízeno kino Rudý dům, později přejmenovaného na kino Mír takže dostalo stejný název jako náměstí. V pasáži kina Mír byl Automat (rychlé občerstvení, které jste si mohli koupit před návštěvou kina), dále zde sloužila provozovna Holičství a kadeřnictví a úplně vzadu Cukrárna. V těsném sousedství kina Mír byla Kniha, Antikvariát, OPS Kožešnictví – klobouky, Železářství, Květinová síň .hned naproti přes silnici si pamětníci a rodáci z Mostu vybaví bufet U Jelena v nárožním domě s podloubím, v těsném sousedství budovy prvorepublikového hotelu U Jelena. V bufetu jste si mohli pochutnat na vyhlášeném mosteckém bramboráku. Pokud jste šli směrem od něho v dolní krátké části náměstí , přímo v radnici byly Gramofonové desky, v blízkosti radnice byla Švadlenka a Potraviny, na nároží druhém Fotografia, jste si mohli hned například hned po oddání na radnici zhotovit svatební fota. Významné novější budovy tohoto náměstí byly Česká záložna a Obchodní dům a u něho ve starších domech Lékárna a Kovomat a pod nimi samostatná budova BAŤA a směrem k 2. náměstí bylo Hračkářství s výbornou prodavačkou paní Kristou. To je asi tak výčet obchodů a provozoven které jste mohli využít při v jeho poválečných letech do jeho likvidace.