Mostecké doly ve fotech II
Mostecké doly města Most
Jak jste si početli o dolování v předešlé kapitole, nechci nudit. Jen představuji katastr obou Mostů ve fotu. Poslední snímek jistě vysvětlí vše, proč jsem tyto stránky vytvořila. Na počest zmizelému městu, mému rodnému a ohroženému Hornímu Jiřetínu a Černicím a... Čtyři malé mapky průběhu těžby, se mi podařilo najít na internetu. Tak jsem je sestavila k sobě, aby jste viděli rozdíl (obr.1). Na dalších dvou snímcích (obr. 2,3) představuji důl Richard, který se přejmenuje na Ležáky po druhé světové válce. V katastru Mostu je dnes bývalá obec Komořany, která sousedila se Souší, kde byla za války vybudována teplárna a úpravna uhlí (horní obrázek č.4) Dolní snímek (obr.4.) představuje blízký Mostu lom Obránců Míru, který byl roku 1985 spojen s lomem Československé armády a tak se stává velkolomem, ve kterém se těží i v současnosti v blízkosti zmíněného Jiřetína a Černic, kde se obyvatelé hrozí jednáních o prolomení vládních limitů těžby. V katastru Mostu je rovněž obec Souš, kde bylo mnoho dolů a zde představuji lom z poválečné doby, důl Vrbenský (obr.5) Další snímek z roku 1983 představuje velkorypadla, která žerou náš kraj a to důl Bylany a Vršany. Vršany byla malá osada na hranici okresu Most a Chomutov. Zde také pracoval v těchto letech jako velínář můj otec a byl zde zaměstnán až do odchodu do starobního důchodu počátkem devadesátých let (obr. 6).
Lom Most
Dále je zde snímek, kdy velkorypadla ukrajují mé město Most a dolní snímek již ukazuje nově vzniklé komunikace a koridor do města stavěné postupně na druhé straně Hněvína. (obr.7 ) . Nekončím ještě s mizejícím starým Mostem, a pro lidičky, kteří si to neumějí představit, že zmizelo město pro 50 000 obyvatel, a jak to s ním nakonec dopadlo sem vyhledala v knihách ještě jeden snímek. Ten si dovolím popsat. Jde o horní snímek (obr. 8). Je z roku 1983 tedy před třiceti lety. Úplně nalevo vidíme vrch Špičák, uprostřed snímku za jámou lomu je vidět přesunutý děkanský chrám na kraji jámy, napravo od něho nově vystavované město Most na ,,zeleném drnu“ . Černá jáma uprostřed je uhlí pod Mostem a v něm velkorypadla, pásové přepravníky, kteří ,,hnědé zlato“ přepravují kam mají. A dostáváme se k dolnímu snímku (obr.8), který jsem vyfotila právě pro mé stránky z rozhledny hradu Hněvína v červnu roku 2013. Vidíme na něm jezero. Je to jezero s názvem Most, napuštěné po vydolování lomu teprve roku 2011. Ještě před půlstoletím, by jste z rozhledny ještě měli vyhlídku úplně jinou a to na město Most. Jako přehled zde máte foto tabulky těžby a výsypek v současnosti v mostecko - komořanské oblasti (obr.9). Kdyby jste popošli na ochozu rozhledny Hněvína o jednu třetinu, naskytne se Vám částečný výhled na postupující důl Československé armády. Zde je snímek z roku 1983, a dnes je jáma mnohem větší a delší směrem ven z Mostu. (obr.10 ).
Doslov
Zkrátka těžba fosilních paliv na Mostecku nekončí dále pokračuje i v roce 2014. Padesát let ode dne kdy se rozhodlo o zbourání Mostu. Vzpomínám také na něco přes třicet obcí, osad, městeček (Kopisty, Dolní Litvínov), Mostecka, které zanikly kvůli důsledkům rozvoje průmyslu a potřebě uhlí pro republiku. Některé zanikly i díky kombinovaným vlivům jako třeba stavba elektráren, přehrad, kvůli výsypkám a odkalištím. A jedna dokonce zbytečně tou byla obec Libkovice. Nikdy se tam prý těžit nebude.