Most nového tisíciletí
Tato kapitola je záměrně zařazena až do závěru práce a to z důvodu, že právě závěr obvykle zanechá ve čtenáři nejintenzivnější dojem z celé práce. Většinová česká populace, která ví o existenci „nějakého“ Mostu vnímá toto město až příliš negativně. Většina má Most spojený se zničeným životním prostředím a zdevastovanou měsíční krajinou s velmi početnou romskou komunitou, která svým chováním a stylem života zapadá do výše zmíněné měsíční krajiny, plné šedi, prachu, odpadků a jiných ne zrovna lákavých souvislostí. A to je důvod proč svůj názor a pohled na mé rodné město zmiňuji až právě v závěru. Tímto chci poukázat na to, že vše není jenom černé a bílé a že vše není jenom tak, jak nám předkládají dnešní média. Proč právě Most nového tisíciletí? Město Most si prošlo svým nevšedním vývojem, o kterém bylo hovořeno výše. Stejně tak jako další města i Most se neustále vyvíjí a dotváří. Město je živý systém. Po dokončení výstavby panelových sídlišť na počátku devadesátých let 20. století město začíná dotvářet svůj vzhled a funkčnost. Díky tomu se podoba města dotvořila a dokonce také změnila. Dnes se město snaží zdůraznit své přednosti a zapracovat na svém vzhledu. Ale i ten se během posledních dvaceti let vyvíjel. Podoba města je jiná, než před dvaceti lety. Most bychom mohli dnes vnímat jako město k bydlení, plné atrakcí, kultury, jako město zelené a zdravé, také město sportu. (Důkazem je nový titul ,,Evropské město sportu“ získané v roce 2014).
Dnes je město Most domovem téměř sedmdesáti tisíc obyvatel, jenž řada z nich ještě před lety vzpomínala na svá obydlí ve starém městě. O něco později se lidé smířili (nic jiného dělat nemohli) s životem na panelových sídlištích. Ovšem dnes tato sídliště mají jinou podobu než před lety, kdy domy byly šedé a nepěkné. Dnes dostaly fasády domů živý a barevný nádech, v některých případech i za pomoci nejrůznějších dotačních programů. I nejstarší části města, např. v obvodu 2, se změnily k nepoznání, původní všední domy se zde proměnily na domy s nadstandardními byty...
...přibylo různých typů rodinných domů, které vyrostly v nejrůznějších částech města,...
...které byly plánovány podle územního plánu. Ač se to nezdá, tak i Most má své atrakce a je kam vyrazit. Pro sportovce a milovníky automobilových závodů je na okraji města autodrom, kde se v průběhu celého roku konají různé závody. K dalším sportovním vyžitím v Mostě patří aquadrom, který byl přebudován z koupaliště s vyhřívaným bazénem a v červnu 2003 slavnostně otevřen. Sjíždí se sem lidé nejen z celého Ústeckého kraje, ale i z blízkého sousedního Německa. Další atrakcí je mostecký hypodrom, který je součástí rekultivačního parku Velebudice. V souvislosti s úvahami o využití Velebudické výsypky byl v roce 1973 zpracován záměr vybudování rekultivačního parku jako areálu odpočinku a zdraví, jehož dominantou se stane dostihová dráha. Město se také podílí na výstavbě cyklostezek a cyklotras, které vedou mosteckým okolím. Všechny velké areály, které se využívají pro příměstskou rekreaci (sportovně-rekreační areál Benedikt a Matylda), pro sport autodrom, hipodrom, jsou vybudovány na bývalých výsypkách, které byly tímto způsobem zrekultivovány. Most si svůj titul ,,Evropské město sportu“ plně zasloužilo nejen kvůli bývalým výsypkám. V Mostě najdou své sportovní vyžití opravdu sportovci ve velmi mnoha sportovních odvětvích, jmenovala-li bych je mé povídání o odstavec delší, lze si informace zjistit na webu města Mostu.
Kulturní vyžití je i v Mostě na úrovni. Lidé chodí za zábavou do krásného moderního Městského divadla, ve kterém hostují i jiné divadelní soubory. Budova divadla je zajímavá, hlavně pro svou akustiku. Hlediště má kapacitu 500 míst. Tato nová divadelní budova je symbolem nového města. Dále je zde kino Kosmos, které bylo digitalizováno. Město Most má svou knihovnu, ve které je také živo. Pravidelně se zde konají výstavy, vernisáže, přednášky, besedy, aj., V knihovně je i kino (malý sál). V patře pod knihovnou v bývalé kavárně s názvem POESIE je od prosince roku 2012 nová stálá expozice starého Mostu,...
...kde se konají tématické obměny expozice zaměřené na staré město a je zde možno na požádání nechat si pustit krátké dokumentární filmy se starým Mostem a posedět, pro bývalé rodáky i zavzpomínat rovněž jsou zde vernisáže k té či oné výstavě a besedy. Do budoucna by se mělo vše zlepšovat jelikož je vyhlášeno výběrové řízení na stálého kurátora, který by měl vše v expozici starý Most na starost.
Za zmínku stojí také oblastní muzeum, které se zaměřuje na přírodu a historii Mostecka. Samozřejmě je v Mostě mnohem více kultury a zábavy, jako je např. planetárium, hvězdárna, hrad Hněvín, společenská centra Repre a Medúza, Divadlo Rozmanitostí, Divadélko Pod koulí, přesunutý kostel Nanebevzetí Panny Marie a kostel sv. Ducha, kde jsou výstavní síně a v parku lapidária soch a jiné expozice. Zmíněné instituce a areály jsou pro Mostečany hlavními centry kulturního vyžití.
Od 20. století Mostečané žili v blízkosti chemických závodů, povrchových lomů či uhelných elektráren. Této krajině se říkalo měsíční, a proto po ukončení těžby byla velmi důležitá otázka rekultivací. Kvalita ovzduší se od 90. let 20. století razantně změnila a hlavně zlepšila. Byly sníženy emise díky instalaci odsiřovacích zařízení a také útlumu průmyslové výroby. I díky moderním čistírnám vod se podařilo snížit znečištění řeky Bíliny. Obyvatelé města se také postupně učí třídit odpad. Ale to jak moc se zlepšilo životní prostředí, je právě patrné v okolí města Mostu, kde právě můžeme vidět obnovu krajiny, která byla postižena těžbou hnědého uhlí a dnes získává novou tvář.
BUDOUCÍ PLÁNY
Budoucnost města směřuje do míst, kde po staletí býval život – do oblasti starého Mostu. Jako velmi pozitivní krok vnímají občané Mostu rekultivaci bývalého lomu Ležáky. Dnes je zde jezero Most,...
...které má nalákat návštěvníky na Mostecko. Celé území kolem jezera Most otevírá areál přesunutého kostela Nanebevzetí Panny Marie,...
...v blízkosti tohoto kostela byl ze dřeva sestaven pravoslavný chrám sv. Valentina,který byl vysvěcen na podzim roku 2011.
K jezeru budou zbudovány nové komunikace, které právě umožní přístup k jezeru, a taktéž zde bude podpořena cykloturistika díky vzniku nových cyklistických stezek. Výstavba a další práce mohou probíhat pouze jižně a jihozápadně od jezera, protože je zde menší pás území, který je stabilní a vhodný pro výstavbu, ostatní území okolo jezera je stále nestabilní, hrozí zde sesuvy, narušení statiky budov atd. Na březích jezera vzniknou pláže a bude zde vybudován přístav s loděnicí a také dojde k zastavění plochy západně od vrchu Špičák a k vytvoření obytného satelitu, kde budou stát rodinné domky. Dále by se u jezera Most měl zbudovat park miniatur, který bude obsahovat vybrané budovy a významné části starého města Mostu. Rekultivace by měla skončit až v roce 2018.
Do budoucna by se z této lokality mělo stát navštěvované místo turisty, právě pro svou historii. Je však otázka zda orientace na cestovní ruch, je dobrým tahem a zda je dostačující pro obživu místních obyvatel nebo zda bude nutné zvážit a nakonec tedy prolomit těžební limity, kterým v důsledku budou muset ustoupit další obce.
Můj názor na město je velice kladný. Já mám Most ráda a město jako takové se mi líbí, i když někdo může říct, že toto město je umělé, že vyrostlo na zelené louce, já si myslím, že v poslední době se město změnilo a zkrásnělo a to právě díky revitalizaci panelových sídlišť, úpravě zeleně ve městě,...
...probíhajícím rekultivacím v okolí. Ale nesouhlasím s tím, jaká změna postihla centrum města. Nelíbí se mi zde obří budova obchodního centra Central Most. Protože úplně zastínila budovu divadla a také pohled na park Šibeník a celkově se do tohoto prostoru města takováto budova nehodí. Ale to nestačí. V budoucnu – horizontu dvou let je plánována přestavba kulturního domu Repre, které doufám nebude podobné obchodnímu centru. Také knihovna čeká na svou modernizaci.
Změnami, kterými si centrum města prošlo je také několik. Dříve měl starý Most tři náměstí po výstavbě nového města, ale došlo k situaci, kdy Most neměl ani jedno náměstí a právě proto na konci 90. let 20. století došlo, k vybudování 1. náměstí v centru města před budovou magistrátu. Později na to potom navázala výstavba 2. náměstí v roce 2005. Na přelomu tisíciletí se také upravovalo přírodní koupaliště Benedikt, které bylo přestavěno na multifunkční areál, který je využíván ke sportu a relaxaci od května 2001. V té době také procházela rekonstrukcí dominanta města hrad Hněvín. Tato rekonstrukce změnila a vylepšila nejen hrad ale i jeho okolí. Dále došlo k přestavbě vyhřívaného bazénu na Aquadrom, který byl otevřen v červnu roku 2003. V roce 2006 se začalo v centru s výstavbou obchodního centra Central Most a bytové rezidence Odeon, které bylo otevřeno v květnu roku 2008. Tomuto centru ustoupilo velké parkoviště, které bylo nazýváno místními „Plecháč“. Toto centrum nabízí cca 80 obchodních jednotek. Ale nyní jeho kapacita není naplněna a jsou zde volné prostory. V tomto centru si našla oblibu většina Mostečanů, avšak většinou obyvatel je tato budovala zatracována, pro svůj vzhled, protože se podle názorů do centra města nehodí.
Ve městě je také velký počet kruhových objezdů (cca 19), takto byla řešena většina větších křižovatek, aby došlo k přehlednosti a plynulosti dopravy. Dříve se tyto objezdy řidičům nelíbily, dnes by si to bez nich nedokázali představit. A kam se tedy do budoucna město Most ubírá? Dle mého názoru je zde neustále co vylepšovat. Ale je zde vidět snaha udělat z města, které je vnímáno jako jedno panelákové sídliště, město příjemně vypadající. Také zajímavé nejen pro jeho obyvatele, ale i pro potencionální návštěvníky, kteří by do Mostu mohli přijet za kulturou či sportovním vyžitím, kterého je ve městě hodně. Nebo by také mohly přijet za poznáním historie našeho města, prohlídnout si dominanty Hněvín a přesunutý kostel. (S tím co napsala Michaela Némethová se zcela ztotožňuji, také mám své město ráda a vidím ty proměny. Jsem ráda, že je vnímají a vidí i mladší generace o polovinu roků mladší než já - .MČ)
DOVĚTEK NOVÁ VÝSTABVBA
(ZDROJ: Sociogeografická analýza města Mostu)
Oblast U hřbitova, Na sadech a východní cíp Liščího vrchu se hustě zaplňují rodinnými domy a vzhledem k tomu, že celkový počet obyvatel ve městě neroste, ale mírně klesá, představuje tato výstavba do budoucna mírné rozmělnění obyvatelstva na sídlištích a poklesu hustoty osídlení. Z urbanistického hlediska se nárůst počtu obyvatel a zvýšení hustoty osídlení krom již zmiňavého Středu týká také oblasti Zahražan, kde začíná výstavba komplexu obytných budov se 100-150 byty.
JEDNO MÍSTO, TŘIKRÁT ÚPLNĚ ZMĚNÍ KRAJINNÉ PANORAMA BĚHEM 60 LET
13. století – 1964/1982 MĚSTO MOST
= 1901 -1979 DŮL EVŽEN,RICHARD,LEŽÁKY n.p. 1980 – 1999 LOM MOST
= 2011. 2014 - JEZERO MOST JEHO BUDOUCNOST UKÁŽE ČAS
Krajina v oblasti Mostu prošla za několik posledních desetiletí značnými proměnami. Od staré a historické zástavby města přes její bourání, odkrývku zeminy, povrchového dolování uhlí, až k následnému útlumu, likvidaci a rekultivaci bývalého lomu, kde dnes dominuje nově vzniklé jezero. Zbývá dodat, že dávné předky žijící v Mostě, by zřejmě ani ve snu nenapadlo, že v jejich bývalém královském městě zničeném těžbou uhlí vznikne ve 21. století rozlehlá rekreační oblast.
1901 – 1999 - Důl Evžen , Richard u Mostu byli založeny v roce 1901, lomovým způsobem se začalo těžit od r.1941. Lomy Richard a Evžen se propojily a po r 1980 se zde těžilo zhruba 7 milionů tun hnědého uhlí ročně.. Restrukturalizace uhelného hornictví po společenských změnách v roce 1989 vedla k útlumu těžby hnědého uhlí z 87 milionů tun v roce 1989 na 57,9 milionů tun v roce 1985, což znamenalo pokles o 33,4 procent. V návaznosti na usnesení vlády ČR z 9. 12. 1992 byl v lomu Ležáky - Most zahájen proces útlumu k 1. 7. 1995. Aktivní těžba byla zastavena 24. 8. 1999 a od 1. 1. 2004 koupil lokalitu státní podnik Palivový kombinát Ústí n. L., na který přešla povinnost dokončit likvidaci lomu, neboť nedílnou součástí hornictví zůstává sanace a rekultivace zbytkové jámy. Pod městem Mostem bylo vytěženo 100 milionů tun hnědého uhlí.
V případě lomu Ležáky - Most bylo od počátku počítáno s hydrickou rekultivací a se vznikem jezera. Tato varianta vznikla tak, neboť ani pro částečné zasypání zbytkové jámy nebyla k dispozici potřebná zemina a její dovoz by znamenal značnou finanční i časovou náročnost Z kompletního vyhodnocení navržených variant vzniklo jako nejpříznivější vytvoření jezera napouštěním vodou z řeky Ohře. Nezbytným předpokladem pro vytvoření jezera znamenalo dotěsnění části dna, které nebylo vnitřní výsypkou utěsněno, dále výstavba opevnění břehové linie, odclonění možných průsaků kontaminovaných podzemních vod a výstavba přivaděče vod z řeky Ohře. Přípravou pro budoucí rekreační aktivity se stala též realizace technického opatření pro přístaviště lodí, které bylo vybudováno v rámci sanačních prací ve východní části zbytkové jámy lomu ležáky - Most. Toto technické opatření slouží jako základ stavby přístaviště lodí, jejímž investorem je Magistrát města Mostu.
2009 Hydrická rekultivace lomu Most - JEZERO MOST (plán 2009 – 2015)
Téměř dvě miliardy korun bude stát rekultivace lomu Ležáky u Mostu. Bylo zahájeno napouštění zbytkové jámy lomu a v roce 2015 zde bude úplně nová krajina. Hlavní součástí bude jezero Most o rozloze 311 hektarů na místě starého Mostu.
Slavnostnímu zahájení napouštění přihlížely desítky hostů roku 2009 - citace:
Napouštěním jezera Most se začaly psát nové dějiny města. Definitivně byla ukončena historie starého Mostu a dnešní Mostečané dostanou možnost příměstské rekreace na místě, kde žili jejich předkové, řekl předseda klubu zastupitelů KSČM Jiří Novák. Zahájení napouštění se zúčastnil mj. i Petr Lenc, ředitel Palivového kombinátu Ústí, s. p., který akci připravil.Původně mělo být napouštěno z řeky Bíliny, ale vzhledem k nízké hladině a kvalitě vody by nebylo možné napouštět celý rok a voda by nebyla vhodná k rekreačním účelům. Proto se rozhodlo, že se bude napouštět vodou z Ohře. Z průmyslového vodovodu u Třebušic je napojení téměř pět kilometrů dlouhým potrubím k budoucímu jezeru, řekl náměstek mosteckého primátora Jiří Kurcin (KSČM). Další přivaděč vody bude v délce tří kilometrů z uzavřeného dolu Kohinoor. Vznikne zde nová krajina a na místě starého Mostu vznikne rekreační oblast. ,,Jsem rád, že se možnost vytvoření nové krajiny využila.“ řekl mostecký primátor Vlastimil Vozka (SMM).
Plány k jezeru Most do budoucna po jeho napuštění roku 2011.
Kolem budoucího jezera je vybudována obslužná komunikace v délce téměř 10 kilometrů. Ani na samém počátku vzniku nepatří mostecké jezero k mrtvým. Už nyní v něm žijí některé druhy ryb a připravuje se další zarybnění. K jezeru se už též stáhla hejna racků i další vodomilné ptactvo. Město Most začalo též připravovat převod pozemků do svého majetku pro potřeby začínající výstavby v okolí jezera, jako je např. silnice Most - Mariánské Radčice nebo MiniMost. Vybudování silnice a inženýrských sítí kolem jezera by se mělo realizovat v rámci. tzv. ekomiliard. Uvažuje se též o komerčním využívání ploch jezera, například o provozování loděnice a dalších služeb. V současné době je přístup veřejnosti k vodní hladině zatím zakázán, neboť potrvá nejméně dva roky, než bude moci k jezeru veřejnost oficiálně vstoupit. Po celý rok 2012 má probíhat zkušební provoz a od roku 2013 se začne s dalším podnikáním. Do okolí jezera na rekultivované plochy však přístup povolen už je, a to od Kostelního hřbitova po zpevněné cestě, podél níž je už nyní instalováno několik informačních tabulí o bývalém lomu a jeho rekultivaci.
VIZE STUDENTŮ ARCHITEKTURY
(Zdroj Magazín E15.cz MLADÁ FRONTA - 17.3.2010)
Na budoucí podobě jezera se podíleli i studenti architektury. Jejich nápady mnohým vyrazily dech. „Jako téma seminární práce dostali studenti zadání vypracovat návrhy města u jezera pro deset tisíc lidí,“ vysvětlil mostecký architekt Jiří Harant, který s nápadem zapojit do vizí pražské vysokoškoláky přišel. Jejich fantazie byla bezbřehá. Město plující na vodě jako loď, spojené s pevninou mostem, domy štíhlé a vysoké jako rákos. Místo ulic úzká dřevěná mola. Město jako z fantastického filmu. „Studentské práce nevycházejí ze skutečnosti,“ uvedl Harant s tím, že po nich nechtěl konkrétní projekty budoucího jezera Most. Spíš šlo o nápady mladých lidí, kteří nebudou svázaní balíkem peněz, geologickým podložím nebo praktičností. „Líbí se mi jejich myšlenka propojit jezero s městem. Plovoucí divadlo na vodě je také zajímavý námět,“ dodal architekt Jiří Harant. Zatím ale vůbec neví, co z toho skutečně jednou spatří světlo světa. Seminární práce studentů architektury byly vystavené na chodbách mosteckého městského úřadu. „Škoda, že podobné studie nemohli vypracovat studenti mosteckých škol. Právě jich se osídlení jezera dotýká nejvíc,“ povzdechl si nad nimi Jiří Šesták z Mostu. Více na:magazin.e15.cz
Vize NADECHNUTÍ MOSTU...
...je výhled půlstoletí dopředu. Projekt je zajímavá koncepce, která by klidně mohla být v budoucnu realizována. Držme pěsti. Most má pohnutý osud ale všechny bouře překoná obr.19 já mu věřím, žiji v něm.