Demolice města ve fotech
POKUS O ZACHOVÁNÍ HISTORICKÉHO JÁDRA MOSTU
Od roku 1964 ukončení výstavby bytů ve starém Mostě z důvodů Studie o zásobách uhlí pod městem => Vládní usnesení č.180 z roku 1962, byl dán souhlas k likvidaci starého Mostu. Po ukončení průzkumu města z let 1968 – 1969 docentem Václavem Menclem, se začaly ozývat hlasy , které měly k vládnímu usnesení výhrady či s ním nesouhlasily. Možná tomu přispěla i dobová atmosféra pražského jara a obrodný proces v naší společnosti, který se počal nesmazatelně rýsovat. Lidé se přestávali bát nahlas projevovat své názory a námitky. Rostla nedůvěra k neuváženým projektům megalomanského rázu. V té době byli odvážnými historiky a architekty – urbanisty předložen : NÁVRH K ZÁCHRANĚ CENNÉHO HISTORICKÉHO JÁDRA MOSTU. Následovala řada jednání a konferencí za účasti : Ministerstva kultury Praze; Státního ústavu památkové péče v Praze; Ústavu dějin a teorie umění Československé akademie věd Praha; Vládní komise pro likvidaci starého dostavbu nového města Mostu; Útvaru hlavního architekta města Mostu; Městského národního výboru v Mostě; Generálního ředitelství SHR v Mostě a Okresního muzea v Mostě. Pro výhledové řešení historického jádra města byli uváženy a posouzeny dvě alternativy: První varianta počítala se zachráněním historického jádra města i s jeho rekonstrukcí s celkovými náklady 291 607 300 ,- Kčs Druhá alternativa, uvažujících podle některých územně plánovaných podkladů o úplné asanaci tohoto jádra a transferem děkanského kostela, včetně náhradní bytové výstavby,s celkovými náklady 550 368 100 Kčs. Tato druhá alternativa měla zejména podle vládních orgánů a báňských zastupitelů prokazovat rentabilitu vytěženého uhlí v hodnotě dvou miliard korun československých. Po jistém zvažování veškerých pro a proti byla jako protiváha politická situace, která opět začala nahrávat vládní a zájmové diktatuře, která se naší společnosti zmocnila v tzv. době normalizace. A tak zvítězila zcela nekompromisní a likvidační varianta, která celý cenný historický Most totálně odepsala a poslala ho do propadliště dějin. ( Článek převzatý. Nezměněna ani věta, autor nezjištěn. )
O tom jak to dopadlo předkládám pár snímků a k nim přidány jednotlivé verše mé básně ZMIZELO VEŠKERÉ ,, ORGANIZOVANÉ STARÉ KAMENÍ“ Čermáková Marcela.
Poznámka autorky: Není účelem těchto mých stránek vydávat cokoliv za své, já nefotím, fotografie jsou vkládány ryze k zmapování a co nejpodrobnějšímu představení mého rodného města Mostu široké veřejnosti, pro ten účel je vyhledávám. To samé je s články a statěmi zde ve webovkách uvedeny. Pokud znám zdroj, uvedu jej.
Scany fotografií zdroje: Část z knih o Mostě - MOST ZÁNIK A ZROD MĚSTA Z DENÍKU ARCHITEKTA VÁCLAVA KREJČÍHO; KNIHA O MOSTECKU kde je mnoho fotografií z vlastnictví muzea a archivu v Mostě; některé vybrané záběry jsou scany z DVD o likvidaci Mostu jako ZÁNIK A ZROD MĚSTA natočeno ČT 2 rok 1972 i jiných starších filmů, kde je zachyceno bourání Mostu; část z archivu přátel; fota ve vlastnictví NPÚ, archivu SHD; z kalendáře o starém Mostu; foto Jaroslava Jančíka; webovky ZANIKLÉ OBCE A OBJEKTY PO ROCE 1945 Ing. Pavel Berana; Poškozené a zničené kostely a kaple v České republice administrátor Michal Valenčík; s oběma posledně jmenovanými jsem v mailovém kontaktu již po dva roky, a do zničených kaplí a kostelů jsem přispěla sedmi vlastními kresbami kaplí, kostelů na oplátku. Tímto všem děkuji za spolupráci. Některá fota se nepodařilo identifikovat autora – proto zde není v seznamu neuveden.