Čtvrť Chanov - Most 5
Poloha: Tato čtvrť se nachází na okraji města Mostu. Dříve zemědělská osada Chanov měla být dle územního plánu z šedesátých let zlikvidována, byla navržena na dožití a to nejpozději do roku 1975. obr.1. Předpokládalo se zde i se zhoršené životní prostředí vzhledem k navržené čistírně odpadních vod, obr.2 a také mimoúrovňovému křížení komunikační spojky Velebudice – Chanov obr. 3. Zároveň je v tomto území nevhodný zemědělský půdní fond, proto bylo ve studii z roku 1975 uvažováno s územím Chanova jako průmyslovou zónou vhodnou pro výstavbu autobusových garáží a servis pro vstup do města.
Kuriózní byla výstavba zvláštního městského okrsku Chánov, obr.4. umístěného do relativně izolovaného územního prostoru mezi již výše zmíněný Koridor inženýrských sítí a rušnou železniční trať, urbanisticky zcela odtrženého od korpusu nového Mostu směrem na Obrnice – Chanov navržená v 70. letech stejně jako V. a VI. okrsek arch. Rotykou. Nové panelové sídliště bylo postaveno pro občany romské národnosti ze starého Mostu. Již z tohoto urbanistického pojetí Chánova je patrná snaha jeho budoucí obyvatele z města a z ,,radostného vnímání života socialistické společnosti" které měl být Most výkladní skříní vyčlenit. ,, Žijí s námi v našem městě coby rovnoprávní občané, a přesto nám často připadají jako cizinci, jejichž názorům a jednání nedokážeme porozumět - Rómové - cikáni. Zánik starého města je postihl snad nejvíce, v dobrém i v horším smyslu slova. Bez polonahých usměvavých cikáňat si úzké, kočičími hlavami dlážděné uličky starého Mostu neuměli starousedlíci ani představit. Ale jak tuto s minulostí tolik vázanou romantiku přeměnit do panelové přítomnosti, aby se vzájemně přijaly? A jsou vůbec s to se přijmout? Těmito otázkami se zabývala řada zainteresovaných institucí, nakonec i ústřední cikánská komise ČSR, která schválila návrh na vybudování celého sídliště pro cikány.“ zápis z kroniky Mostu z let 1970 -1978 konec citace.
Tato čtvrť byla stavěna 1976 až 1979. Bylo postaveno celkem 328 bytů za 27 880 000 Kč. Řada bytů patří k největším, jaké kdy Pozemní stavby Ústí nad Labem stavěly: 1+4 - 65 čtverečních metrů obytné plochy. Pojmenování první ulice Chanova – Zlatnická. Prvních šestnáct dekretů na nové byty první kategorie v bloku 2 slavnostně předali zástupci MěstNV Most 15. března 1978. Prvními občany chanovského sídliště se stali manželé M…., kterým ještě téhož dne poskytla okresní vodárna auto na stěhování, aby pomohla svému dobrému pracovníkovi. Předávání bytů byla přítomna i ředitelka devítiletky v Henzlově ulici (pozn. starý Most) B. Valentová. Komplexní občanská vybavenost je 5. základní škola ulice Zlatnická čp. 186 z roku 1978 za 10 720 000 Kčs Děti k ní budou ještě rok dojíždět ještě ze starého Mostu zpočátku v doprovodu obětavé sociální pracovnice P. Machačové. Přizpůsobeny jsou autobusové linky. Mateřská školka pro 120 dětí, restaurace se sálem pro kulturní program, zdravotnické středisko, obchod se smíšeným zbožím za 4 500 000 Kčs (dnes Polyfunkční centrum Chanov ) obr. 5. do kterého byli postupně soustředěni občané romské národnosti ze starého Mostu, také z vysídlené obce Komořany v roce 1986. Tímto způsobem měla být původně vyřešena otázka problémového obyvatelstva ze starého Mostu, to se ovšem nepodařilo.
Samostatné satelitní sídliště jeho osud.
To, že se obyvatelstvo romského původu přestěhuje a izoluje na jedno panelové sídliště, řešením nebylo. Romští spoluobčané v nových domech neuměli bydlet, neznali systém centrálního vytápění, přívod tekoucí vody z kohoutku, a tak záhy začali objekty postupně likvidovat, vytrhali parkety, odmontovali vodovodní kohoutky, odstranili zábradlí na chodbách. Některé objekty se v průběhu deseti let staly zcela neobyvatelnými, obyvatelé museli domy opustit a časem z těchto domů zůstal pouze nosný betonový skelet. Dva objekty byly zbourány jeden v roce 2002, byl to takzvaný blok 9. , díky nedostatku finančních prostředků stále odkládána demolice bloku 12 provedena za 11 let 2013. obr. 6. Město, ale také na podzim roku 2011 začalo s opravami čtyř panelových domů v Chanově, které by měly projít revitalizací. Nebudou se však opravovat všechny domy v Chanově, ale byly vybrány pouze čtyři, které jsou dostatečně zachovalé na to, aby se mohly opravit. Stalo se. Na chanovském sídlišti byla na jaře roku 2012 dokončena oprava bloků č. 2, 11 a 13. V bloku č. 8 došlo také na kompletní rekonstrukci bytů. Akce probíhala v rámci Integrovaného plánu rozvoje města Demos. (zdroj: 24.10.2013 V. Šoltysová )
A tak se dostane část dotace také na zničené domy v problémové oblasti takzvaných „stovek“, kde jsou také domy zničené. Podobné problémy mají i v nedalekém Bečově. Dva panelové domy demolovány.
- Totálně ,,vybydlený“ zdevastovaný demolice bloku 9 proběhla 2002
- Totálně ,,vybydlený“ zdevastovaný demolice bloku 12 proběhla 2013
- více zde:whitewoman.sweb.cz/chanov
- CHANOV NA WIKIPEDII
Nedávno městem nově vybudované hřiště pro chanovské obr.7.
Za patnáct tisíc korun měsíčně bude obecně prospěšná společnost hřiště střežit, aby nepodlehlo ničení a vandalům, ale bude mít na bedrech i jeho údržbu a drobné opravy. Nově opravené objekty zatím v Chanově prý odolávají. To by mělo sloužit především pro potřeby školy, ale i zdejší mládeži. Vzhledem k tomu, že peníze na jeho vybudování putovaly z dotací, je nutná, stejně jako například i u nedávno rekonstruovaných domů, i udržitelnost projektu. Proto radní již schválili přímé zadání správy a údržby sportoviště ve Zlatnické ulici Domu romské kultury na období od 1. 11. 2013 do 31. 10. 2016 za odměnu 15 000 Kč měsíčně. „Správu a údržbu sportoviště má na základě přímého zadání na starosti Dům romské kultury, ten je od 1. listopadu zodpovědný za to, že to sportoviště bude ve stavu použitelném,“ potvrdil náměstek primátora města Mostu Luboš Pitín. Podle vedení města je zatím vše, co se týká zachování opraveného majetku v přijatelném a uspokojivém stavu. Chanov je navíc pod dohledem nových kamerových bodů. „Kamerové body v Chanově jsou, zda ještě další přibudou i kvůli hřišti, zatím není jasné, ale opravené domy zatím fungují dobře a také se majetek daří zatím zachovávat,“ uvedl dále náměstek Pitín. Zhruba před rokem zde město nechalo zrekonstruovat čtyři panelové domy, které zateplilo, vyměnilo zde okna a také dostaly novou fasádu. V jednom z těchto bloků, v bloku č. 8, vznikly navíc sociální byty. Rekonstrukci realizovalo město díky evropským dotacím, což však s sebou nese i podmínku, že projekt musí mít udržitelnost, čehož se město poněkud obávalo a i z toho důvodu provedlo některá opatření, jako jsou již zmiňované kamerové body apod. Zatím je ale prý vše bez větších problémů. „Byl jsem se zde podívat asi dvakrát a byl jsem poměrně dost překvapený, protože lidé si považují, že v těchto nově opravených domech mohou bydlet. O bydlení zde byl totiž velký zájem, což je vcelku logické, protože tu teče teplá voda,“ popisuje zkušenosti s ochranou majetku v Chanově náměstek Pitín a ještě dodává: „V domech sice nefungují žádní domovníci, kteří by měli pořádek a ochranu domu na starosti, ale ze zkušeností víme, že ten, kdo bydlí v přízemí, si to tady zkrátka hlídá.“ V posledních letech se kromě nových panelových domů v Chanově také rekonstruovala zdejší základní škola, a také i další objekty. Chanov tak postupně získává jinou tvář, než jakou mají v paměti mnozí z minulosti. K lepšímu vzhledu přispěla i demolice děravého věžáku č. 12. který na Vás udělal ,,dojem“ při příjezdu do města Most jistojistě pouze záporný. A přitom Most město je pěkné, ale vezměte si to tak, že kdosi okolo pouze projíždí směr na Chomutov, do města nejede, tak jak by to působilo na vás? Určitě stejně Most- hrůza. Nebojte, není to tak.
Současnost a budoucnost Chanova
Sídliště Chanov bylo dlouhá léta známé jako místo plné rozbitých domů, lidí bez práce a nepořádku, kterému je lepší se vyhnout. Situace se ale postupně mění. Od roku 2009 zde probíhají rozsáhlé rekonstrukce panelových domů i řada sociálních programů. Město Most se rozhodlo využít pomoci Integrovaného plánu rozvoje měst (IOP) a opravit veřejná prostranství i samotné domy. Obnova se netýká jen Chanova, ale i sousedního sídliště Stovky. Na opravu sídliště, tedy domů a veřejných prostranství, je vyčleněna částka zhruba 126 miliónů Kč z evropských dotací s předpokladem, že celkové náklady se mohou vyšplhat až na téměř 220 milionů Kč. Celkem bylo dosud v Chanově realizováno osm projektů včetně opravy veřejných prostranství. Nejvýznamnější je kompletní rekonstrukce bloku osm, kde z původně zničených dvaceti čtyř bytových jednotek vzniklo třicet šest nových sociálních bytů. obr. 8. Jedná se o tzv. třístupňové propustné bydlení, které připravuje účastníka na samostatné nájemní bydlení, ideálně mimo sociálně vyloučenou zónu. Součástí je i zavádění nových sociálnách služeb zaměřujících se na práci s mládeží, podporu zaměstnanosti a dalších.
zdroj: www.kvalitazivota.eu